NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljePoljska preslica - Ljekovitost i upotreba

Poljska preslica – Ljekovitost i upotreba

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Poljska preslica je u sluลพbenoj kliniฤkoj fitoterapiji odobrena za mokraฤ‡ne tegobe, kod upala mokraฤ‡nih puteva, poput upale mokraฤ‡nog mjehura, te kao pomoฤ‡na terapija manjih kamenaca bubrega i mokraฤ‡nog mjehura.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Botaniฤki podaci

Poljska preslica (Equisetum arvense L.) pripada vrlo staroj, ali evolucijski slijepoj grani papratnjaฤa. Ona je trajna zeljasta biljka s podzemnim puzeฤ‡im podankom, iz kojeg u proljeฤ‡e niฤu smeฤ‘e do ลพute, 10 do 20 cm visoke fertilne (plodne) stabljike, koje na vrhu nose sporangije zdruลพene u strobilus. Nakon njih, potkraj proljeฤ‡a niฤu zelene sterilne stabljike. One u prลกljenima nose nekoliko boฤnih ogranaka, takoฤ‘e ฤlankovite graฤ‘e. Listovi stabljike i boฤnih ogranaka vrlo su mali i neupadljivi, srasli u rukavce koji izrastaju iz koljenca. Sterilna biljka usko je piramidalna i visoka do 50 cm. Poljska preslica proลกirena je po Evropi, Sjevernoj Americi i Aziji. ฤŒvrstoฤ‡u biljci daju kristali silicijeva dioksida, kojeg u ukupnoj masi osuลกene biljke ima 5 do 10 posto.

Dijelovi biljke koji se koriste

U medicini se koristi zeleni, sterilni oblik biljke, a smeฤ‘i, fertilni se ne koristi. Ljekovit je cijeli nadzemni dio (zelen) biljke.

Hemijski sastav

Biljka sadrลพi oko 10 posto silicija, a dvije treฤ‡ine tog silicija je silicijeva kiselina. Ostali spojevi su razliฤiti silikati koji su topivi u vodi. Flavonoidi su jedni od aktivnih spojeva u biljci. Europski oblici uglavnom sadrลพe spojeve kvercetina, a azijski spojeve luteolina. Od drugih spojeva, karakteristiฤni su derivati kavene kiseline te neuobiฤajene kiseline poput ekvizetoliฤne. Zanimljivo, biljka sadrลพi vrlo malene koliฤine alkaloidaย nikotina, inaฤe karakteristiฤna za duhan.

Indikacije

Biljka je u sluลพbenoj kliniฤkoj fitoterapiji odobrena zaย mokraฤ‡ne tegobe, kod upala mokraฤ‡nih puteva, poput upale mokraฤ‡nog mjehura, te kao pomoฤ‡na terapija manjih kamenaca bubrega i mokraฤ‡nog mjehura. Blago diuretiฤko djelovanje opravdalo je i koriลกtenje ove biljkeย kod edema (oteknuฤ‡a) nogu. Smatra se da su za taj uฤinak najodgovorniji flavonoidi i derivati kafene i hidroksicimetne kiseline. Stoga poljska preslica ulazi u brojne ฤajne smjese koje se koriste kod tegoba s mokraฤ‡nim sustavom, zajedno s medvjetkom, listom breze i zlatnicom.

Osim sluลพbeno odobrenog koriลกtenja, biljka se nekoฤ‡ tradicionalno koristila, zajedno s pluฤ‡njakom, za lijeฤenje tuberkuloze. Koriลกtenje ove biljke kod tuberkuloze temeljeno je na starom vjerovanju kako silicijevi spojevi pogoduju aktivnosti imunog sistema pluฤ‡a. Danas se smatra kako je takva uporaba zastarjela i nije utemeljena u nauci.

Kaoย remineralizacijskaย biljka naลกla je svoje mjesto u modernoj fitoterapiji kod tegoba kao ลกto jeย osteoporoza. Premda za tu indikaciju nije kliniฤki odobrena, njena upotreba pokazala se blagotvornom kod te bolesti modernog doba. Za potpun uฤinak kombinira se s biljkama bogatim kalcijumom (sjemenke susama, rogaฤ) tokom duลพeg razoblja (nekoliko mjeseci terapije). No, za tretman osteoporoze preferiraju se pripravci biljke koji imaju najveฤ‡i moguฤ‡i nivo u vodi topivih silicijevih spojeva, kao ลกto je SIPF ekstrakt.

Zanimljivo, pripravci poljske preslice koriste se kodย krhke kose,ย zrele i stanjene koลพe te lomljivih noktiju. U tu svrhu ฤesto se kombinira s pripravcima lista koprive. Katkad se vodeni pripravci preslice koriste kaoย oblozi za njegu koลพe i zacjeljivanje manjih rana, premda je danas takva uporaba u nas gotovo potpuno zaboravljena.

Naฤin primjene i doze

Vodeni pripravci

Premda se veฤ‡ina ฤajeva zelenih dijelova biljaka spravlja kao infuz, odnosno potapanjem biljnog materijala kipuฤ‡om vodom, od poljske preslice spravlja se iskljuฤivo dekokt, odnosno pripravak dobijen kuvanjem u vodi. Razlog tome je u silicijem bogatoj strukturi biljnog materijala, koji se tek kuvanjem otapa u vodi. Dva do ฤetiri grama kuva se pet minuta u 250 mL kljuฤale vode, a zatim se makne s vatre i ostavi stajati joลก 10 do 15 minuta. Procijedi se i doza popije uvijek svjeลพa i topla, izmeฤ‘u obroka. Takva doza spravlja se tri puta dnevno. To znaฤi da dnevna doza iznosi 6 do 12 grama biljke na dan.

Prema nekim autorima, moลพe se spravljatiย maceratย biljke u mlakoj vodi – 8 grama biljke ostavi se stajati u 6 do 8 dcl mlake vode preko noฤ‡i (10 do 12 sati). Takva otopina procijedi se i razdijeli u tri manje doze koje se uzimaju izmeฤ‘u obroka.

Tinktura

Spravlja se u visokopostotnom etanolu, obiฤno 70-postotnom. 2 mL takve tinkture uzima se tri puta dnevno u 1 do 2 dcl vode.

Suvi ekstrakti

Normirani su na koliฤinu biljke iz koje se dobija suvi ekstrakt. Na primjer, na zapadnoevropskom trลพiลกtu postoje kapsule sa 250 mg suvog ekstrakta dobijenog suลกenjem tinkture biljke. Kod nas takvi pripravci nisu uobiฤajeni.

SIPF ekstrakt (integralna suspenzija ljekovitog bilja)ย koji se nalazi na trลพiลกtu jedan je od najboljih pripravka zbog visoke razine silicijevih spojeva i flavonoida. Uzima se u dozi od 3 mL u 100 – 200 mL vode, dva do tri puta dnevno.

Terapija kod urinarnih tegoba traje u prosjeku dvije do tri sedmice, nezavisno od poboljลกanja stanja. Poljska preslica je biljka pogodna za podsticanje oporavka mokraฤ‡nog sistema od infekcija, i to nakon kraฤ‡e upotrebe medvjetke.ย  Terapija drugih bolesti, kao ลกto je osteoporoza, traje nekoliko mjeseci, nakon koje se napravi stanka od nekoliko sedmica. Prije terapije obvezno se konsultirajte s fitoaromaterapeutom i ljekarom.

Kontraindikacije i nuspojave

Mnogo je strahova vezano uz upotrebu poljske preslice. Neki autori izriฤu velik strah zbog moguฤ‡eg iritativnog djelovanja na bubrege, a neki navode kako poljska preslica izaziva manjak nekih vitamina B kompleksa. Moderna kliniฤka fitoterapija smatra poljsku preslicu posve sigurnom biljkom. Kao i svaka druga biljka koja djeluje diuretiฤki, ne smije se koristiti kod glomerulonefritisa i teลพih oลกteฤ‡enja bubrega. Najvjerojatnije je pogorลกanje stanja tijekom uzimanja poljske preslice u takvim bolestima nagnalo autore, sasvim pogreลกno, da uopลกteno upozoravaju o „iritativnom“ djelovanju na bubrege.

Katkad dolazi do opasne zamjene poljske preslice s vrstomย Equisetum palustre. Premda je znalci lako razlikuju od poljske preslice, ipak treba paziti od koga kupujete biljku. Navedena vrsta otrovna je zbog sadrลพaja alkaloida kao ลกto su palustrin i spermidin.

Napomena:ย 

Prirodni lijekovi na naลกem portalu su preporuke preventivnog karaktera za voฤ‘enje zdravog naฤina ลพivota. Ukoliko imate neki zdravstveni problem prvo ลกto trebate uraditi jeste da se konsultujete sa ljekarom. Ni u kakvom sluฤaju se nemojte oslanjati na alternativnu medicinu bez struฤnog miลกljenja.

 

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI