Petak, 19 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaPIJEMO JE SVAKI DAN, A NE ZNAMO OSNOVNE STVARI - Kada zapravo...

PIJEMO JE SVAKI DAN, A NE ZNAMO OSNOVNE STVARI – Kada zapravo smijemo uzeti drugu šoljicu kafe

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Mnogi ljubitelji kafe uživaju u omiljenom napitku ne brinući o količini koju tokom dana unose u sebe. Dobro su poznate dobrobiti kafe i ona je povezana sa dugovječnošću, jačom jetrom i manjim šansama za oboljenje od Alchajmera, Parkinsonove bolesti, moždanog udara i raka debelog crijeva, kako piše „Džons Hopkins medicina“.

Međutim, kako je sve u životu u umjerenosti, tako i unos količine kafe ima svoju granicu gdje iz dobrog prelazi u loše. Prema registrovanom dijetetičaru Džordanu Hilu, preporučena granica za unos kofeina je oko 400 miligrama dnevno.

Ipak, Hil preporučuje 300 miligrama dnevno za odrasle, posebno one koji su možda osjetljiviji na neželjene efekte kofeina. Mala šoljica kafe ima nešto manje od 100 miligrama kofeina u sebi, tako da bi trebalo da izbjegavate više od četiri takve kafe dnevno.

Kafa pritom nije jedina supstanca koja sadrži kofein. I mnoge vrste čaja, gaziranih pića, energetskih napitaka ili pločica, suplemenata, pa čak i čokolade sadrže kofein.

– Svaka od ovih namirnica ima različite količine kofeina u sebi, tako da, ako ih konzumiramo tokom dana, moglo bi biti vrlo lako prijeći preko te preporuke od 300 miligrama – upozorava Hil.

Pročitajte: Kako se kuva turska, a kako domaća kafa

Šta se dešava ako se pređe dnevna doza od 400 miligrama?

Potencijal za brojne neželjene efekte su glavobolja, nesanica, nervoza ili anksioznost, zatim razdražljivost, ubrzani rad srca i tremor mišića. Dugotrajna prekomjerna konzumacija može da pogorša ove efekte, a oni koji pretjerano unose kofein mogu da dožive visok krvni pritisak, stalne gastrointestinalne probleme i, u rijetkim slučajevima, smrt.

Kofein je tehnički – lijek, odnosno stimulans. To znači da ubrzava centralni nervni sistem i podiže nivoe energije. Apsorbuje se u roku od 45 minuta od konzumiranja i ostaje u krvi između 90 minuta do devet i po sati. Ovo takođe zavisi od toga koliko se hrane konzumira, od pušenja (koje ubrzava razgradnju) ili trudnoće i oralnih kontraceptiva (koje usporava).

– Možemo i da izgradimo toleranciju na kofein, što samo znači da nam je potrebno više kofeina da bismo osjetili iste efekte – upozorava Hil, ukazujući na kratkoročne efekte kao što su budnost i povećana produktivnost:

– Možda je potrebno više kofeina da se te stvari osjećaju, ali u isto vrijeme, kako ta količina kofeina raste, raste i rizik od neželjenih efekata.

Kako da smanjite unos kafe?

Hil preporučuje da se prije svega prebacite sa kafe sa kofeinom na kafu bez kofeina. Ili prelazak na čaj koji ima manje kofeina od šoljice kafe. Naizmjenično unosite kafu pa vodu, kako biste utolili žeđ i potrebu za hidratacijom, a da ne posežete za novom šoljom kafe.

Pročitajte: Kafa arabika – Savršena biljka za uzgoj u vašem domu

Koliko kofeina smijeju da unesu djeca?

Preporuka za djecu od 11 godina i mlađu je nula kofeina. A za djecu uzrasta od 12 do 17 godina je manje od 100 miligrama dnevno, kaže Hil. I opet, nije u pitanju samo kafa – roditelji treba da paze na kofein u gaziranim napicima, čokoladi, lijekovima bez recepta, pa čak i u hrani sa ukusom kafe poput sladoleda i slatkiša.

– Unos kofeina će uticati na njihove sposobnosti učenja sljedećeg dana, biće pospani, neće biti toliko budni, što će da im ometa redovan razvoj – ističe Hil.

Smije li kafa da se pije tokom trudnoće?

Hil savjetuje da je konzumacija manje od 200 miligrama kafe dnevno generalno u redu tokom trudnoće. Vjeruje se da kofein izaziva sužavanje krvnih sudova u materici i placenti, smanjujući dotok krvi u fetus.

Studija iz 2021. pokazala je da su trudnice koje su konzumirale manje od 200 miligrama kofeina dnevno rađale manje bebe.

Takođe je utvrđeno da konzumiranje male do umjerene količine kofeina ne dovodi do povećanog rizika od gestacionog dijabetesa, preklampsije ili hipertenzije kod trudnica, prenosi USA Tudej.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI