Naslovnica Magazin Zdravlje i ishrana Nutricionisti otkrivaju – Da li hrana koja nije sezonska slabi imunitet

Nutricionisti otkrivaju – Da li hrana koja nije sezonska slabi imunitet

povrće
Foto: pixabay.com

Vještački sazrelo voće i povrće sadrži lektine koji su antinutrijenti i mogu biti otrovni.

Jačanje imuniteta ishranom važno je da bismo organizam zaštitili od upalnih procesa i bolesti.

Nutricionisti kažu da voće i povrće, samo ako je sezonsko i blisko podneblju na kom živite, ima pravo blagotvorno dejstvo na organizam.

Ako, recimo, u decembru kupite jagode, one nisu prirodno sazrijevale na suncu. Znaćete to i po njihovom ukusu. Isto važi za svo nesezonsko voće ili povrće koje kupite jer ste se uželjeli ukusa ili vam je potrebno za neki poseban recept. Time pravite veliku štetu, čak i kada su u pitanju jabuke koje važe za najzdravije!

Vještačko, ubrzano sazrijevanje najčešće je produkt hemikalija. Da bi to voće ili povrće bilo “zrelo”, očekivane boje i mirisa, tretirano je hemijom koja je omogućila da sazru, a potom se ne pokvare dok ih dobavljač ne dostavi u prodavnicu.

Ako je ubran prije nego što je sazrio, da bi mogo da bude čuvan i transportovan, plod sadrži suptance lektine. Oni prirodno iščeznu iz biljke tokom procesa sazrevanja, ali u voću i povrću ubranom ranije će ostati i to nikako nije dobro za imunitet.

Čak i plodovi koji su ubrani daleko, gdje im je sezona, beru se zeleni da bi “izdržali” put i ostali svježi.

Pročitajte: Ishrana protiv bakterije kandide

Lektini negativno utiču na dobre bakterije koje žive u našem sistemu za varenje i čine važan deo imuniteta.

Ukoliko narušite mikrobiom, posljedice mogu da budu ozbiljne – potrebno mu je i do dvije godine da se vrati u prvobitno stanje.

Exit mobile version