Prije nego ลกto pokrenemo organsku proizvodnju, moramo znati s kakvim kvalitetom vode raspolaลพemo. Zbog toga je obavezno vodu ispitati hemijski i mikrobioloลกki.
Standardi su propisani o sadrลพaju pojedinih elemenata, jer svi elementi su koristni do odreฤene granice, a prekomjerne koliฤine istih veoma mogu da budu ลกtetni za naลกe gajene kulture.
Poveฤane koncentracije pojedinih elemenata moลพe biti od otpadnih voda, a najฤeลกฤi zagaฤivaฤ je ฤovjek, odnosno, ljudski faktor. Voda s kojom navodnjavamo mora biti l ili ll klase, a navodnjavanje bi trebalo sprovoditi u optimalnom roku, prema vrsti i sorti povrฤa.
Navodnjavanjima poฤinjemo prije sjetve i sadnje, ako je suลกa, ili mjera njege. U organskoj proizvodnji pravilo je reฤe obilnije zalivanje, a u te svrhe moลพemo uspijeลกno koristiti kiลกnicu, tekuฤu rjeฤnu vodu, kanalsku vodu, a manje je povoljna hladna bunarska voda (izaziva stres kod biljaka). Voda temperature niลพe od 15 stepeni. kao i zalivanja u toplim popodnevnim ฤasovima, dovodi do oลกteฤenja listova i stabla biljaka, posebno onih koje zahtjevaju viลกe temperature za rast (paprika, plavi patlidลพan, lubenica).
Najpovoljniji naฤin navodnjavanja je sistem โkap po kapโ. Navodnjavanje kiลกenjem nije preporuฤljivo jer dolazi do sabijanja zemlje โ kvarenja strukture, dok navodnjavanje brazdama moลพe brzo da proลกiri spore pojedinih biljnih patogena. Povrtarske biljke se u hladnim danima navodnjavaju prijepodne, a u ljetnjim kasno poslepodne i noฤu. Ovakvi naฤini navodnjavanja doprinose uลกtedi vode (manje isparavanje), a biljka je izloลพena manjoj promjeni temperature.
Izvor: dipl. inลพ. Dragan Mijuลกkoviฤ, PSSS โ Jagodina
PROฤITAJTE:
Sistem za NAVODNJAVANJE biljaka pomoฤu PLASTIฤNIH flaลกa