NaslovnicaPoljoprivredne graneVoฤ‡arstvoMaslinovo ulje za podizanje imuniteta

Maslinovo ulje za podizanje imuniteta

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Ove nam jeseni viลกe nego ikada treba ekstra djeviฤansko maslinovo ulje, izmeฤ‘u ostalog i za podizanje imuniteta kako bismo se obranili od straลกnih virusa

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Najmanje bolesti

Joลก od 1950. godine statistike pokazuju da mediteranske zemlje imaju najniลพu stopu oboljenja od kroniฤnih bolesti te ลพivotni vijek koji je meฤ‘u najduลพima u svijetu

Zdrave kiseline

Uฤinak maslinovog ulja na imunoloลกki sustav povezuje se prvenstveno s djelovanjem masnih kiselina (omega-3 i omega-6) i posebno s mononezasiฤ‡enom, oleinskom kiselinom

Jaki fenoli

Fenolni spojevi iz maslinovog ulja svojim jakim antioksidacijskim djelovanjem ลกtite stanice imunoloลกkog sustava

Za oฤuvanje i pravilnu funkciju imunoloลกkog sustava vaลพna je pravilna prehrana. Imunoloลกki odgovor kod ljudi i ลพivotinja moลพe biti uzrokovan upravo nekim esencijalnim nutrijentima. Tijekom posljednjih godina, epidemioloลกka, kliniฤka i eksperimentalna istraลพivanja potvrdila su potencijal nekih vrsta masnih kiselina iz hrane (prvenstveno viลกestruko nezasiฤ‡enih i mononezasiฤ‡enih masnih kiselina) kao modulatora imunoloลกkog sustava.

Rezultati tih istraลพivanja joลก jednom istiฤu Mediteransku prehranu kao model zdrave prehrane buduฤ‡i se ona temelji na visokom unosu ribe (izvor viลกestruko nezasiฤ‡enih masnih kiselina) i maslinovog ulja kao glavnog izvora masnoฤ‡e (izvor oleinske kiseline, mononezasiฤ‡ene masne kiseline).

Dobre statistike

Joลก od 1950. godine statistike pokazuju da mediteranske zemlje imaju najniลพu stopu oboljenja od kroniฤnih bolesti te ลพivotni vijek koji je meฤ‘u najduลพima u svijetu.

Zanimljivo je da Eskimi imaju vrlo nisku stopu upalnih oboljenja i nisku stopu smrtnosti od bolesti krvoลพilnog sustava i to usprkos prehrani koja je posebno bogata masnoฤ‡ama i kolesterolom. Odgovor se krije upravo u vrsti masnoฤ‡a koje unose svojom prehranom, a to su veฤ‡ spomenute viลกestruko nezasiฤ‡ene masne kiseline, tzv. omega-3 i omega-6 masne kiseline, koje se nalaze u plavoj ribi, ali ih u dovoljnoj mjeri sadrลพi i maslinovo ulje.

Imunoloลกki sustav je priliฤno kompleksan sklop komponenti koje zajedno pruลพaju otpor bolestima, infekcijama i raznim patogenima.

Zdrav imunitet lako identificira patogene organizme kao strano tijelo i uniลกtava ih. U sluฤaju kada imunoloลกki sustav prepoznaje komponente u organizmu kao strane i napadne sam sebe, javljaju se autoimuni poremeฤ‡aji, npr. reumatoidni artritis.

U krvi i u limfnoj tekuฤ‡ini plivaju milijuni stanica koje predstavljaju zaลกtitu organizma: citokini (proteini koji reguliraju rast i diferencijaciju limfocita i aktiviraju i reguliraju stanice koje sudjeluju u upalnom odgovoru), fagociti (vrsta leukocita koji uniลกtavaju i uklanjanju mrtve tjelesne stanice), prirodne ubilaฤke stanice tzv. NK (ยซnatural killerยป) stanice koje sudjeluju u obrani organizma od virusa, bakterija i tumorskih stanica.

Stanice imunoloลกkog sustava visoko su specijalizirane tako da jedne sluลพe prepoznavanju neprijatelja, druge alarmiranju, a treฤ‡e uniลกtavanju uzroฤnika.

Kako molekule masnih kiselina, sastavnih komponenti masnoฤ‡a u ฤovjekovoj prehrani, mogu djelovati na tako kompleksan sustav poput imunoloลกkog? Istraลพivanja pokazuju da masne kiseline utjeฤu na imunoloลกki sustav putem viลกe mehanizama; uzrokuju smanjenje proliferacije (nekontroliranog rasta) limfocita, smanjenje sinteze citokina, poveฤ‡anje aktivnosti fagocita, promjenu aktivnosti NK stanica… Interleukin-2 (IL-2) je vaลพan citokin odgovoran za proliferaciju T-limfocita (stanice koje aktiviraju NK stanice).

Pod kontrolom

Rezultati pokazuju da je maslinovo ulje tijekom perioda od 8-12 tjedana utjecalo na poveฤ‡anje proizvodnje IL-2 kod miลกeva. Kod svih ovih mehanizama zabiljeลพeno je djelovanje putem promjena na staniฤnoj membrani tako da masnoฤ‡e iz hrane mogu poremetiti sastav i svojstva staniฤne membrane.

Precizan mehanizam djelovanja masnih kiselina na citokine i dalje je predmet istraลพivanja. Aktivnost NK stanica takoฤ‘er je pod utjecajem masnih kiselina. Masti smanjuju aktivnost ovih stanica, ali i ovdje mehanizam djelovanja ostaje nepoznat. Nezasiฤ‡ene masne kiseline potiฤu i fagocitozu koja je vaลพan mehanizam kod mnogih stanica za uklanjanje mikroorganizama ili stranih tijela.

Modulacija imunoloลกkog sustava od strane masnih kiselina u istraลพivanjima uvjetovana je bioloลกkim i metodoloลกkim faktorima kao ลกtu su vrsta i koncentracija masnih kiselina, vrsta stanica, vrsta eksperimentalne ลพivotinje, serum koji se koristio u ex vivo ili in vivo eksperimentima itd. Iako se detaljni mehanizmi njihovog djelovanja joลก uvijek istraลพuju, poznato je da masti mogu djelovati na fluidnost staniฤne membrane (vaลพno npr. kod fagocitoze), na proizvodnju peroksida (toksiฤni produkti oksidacije masti), na regulaciju gena.

Masne kiseline iz prehrane mogu se ugraditi u membranu stanice, u njezin fosfolipidni sloj, i tako utjecati na promjenu svojstava membrane.

Imunomodulacija povezana s djelovanjem masnih kiselina moลพe se koristiti u prevenciji ili poboljลกanju oboljenja koja su posljedica prekomjerne aktivacije imunoloลกkog sustava kao ลกto su upalni procesi ili autoimuna oboljenja (reumatoidni artritis, psorijaza, multipla skleroza). Takoฤ‘er, masne kiseline mogu se koristiti za smanjenje rizika od nastanka bakterijskih infekcija.

Ovdje je vaลพno naglasiti da se djelovanje masnih kiselina mora drลพati pod kontrolom jer ฤ‡e u protivnom organizam imati slabo izraลพeni imunoloลกki odgovor i poveฤ‡ani rizik od infekcije. U novije je vrijeme pronaฤ‘en i uฤinak masnih kiselina na proces apoptoze (programirane staniฤne smrti) ลกto je takoฤ‘er vaลพno za aktivnost imunoloลกkog sustava.

Samo ekstra

Uฤinak maslinovog ulja na imunoloลกki sustav, kako je navedeno, povezuje se prvenstveno s djelovanjem masnih kiselina (omega-3 i omega-6) i posebno s mononezasiฤ‡enom, oleinskom kiselinom koja u maslinovom ulju prevladava. Ipak, novija su znanstvena istraลพivanja potvrdila djelovanje nelipidnih komponenti ulja, fenolnih spojeva, na imunoloลกki sustav.

Poznato je da je maslinovo ulje, i to posebno ono ekstra djeviฤanstvo, izvrstan izvor fenolnih spojeva poput oleuropeina, hidroksitirozola, tirozola, elenolne kiseline. Istraลพivanja provedena na ljudima pokazala su da fenolni spojevi iz maslinovog ulja utjeฤu na smanjenje aktivnosti gena koji djeluju protuupalno. Ta su istraลพivanja dokazala da prehrana moลพe izravno utjecati na imunoloลกki sustav.

Drugi naฤin na koji fenolni spojevi iz maslinovog ulja utjeฤu na imunoloลกki sustav je putem njihovog antioksidacijskog mehanizma.

Naime, aktivnost imunoloลกkog sustava, posebno proces fagocitoze (proces kada stanice imunoloลกkog sustava unesu neprijateljske ฤestice iz svog okruลพenja unutar sebe i tako ih uniลกtavaju), podrazumijeva nastanak slobodnih radikala. Ukoliko u okruลพenju nema antioksidanasa koji neutraliziraju ลกtetno djelovanje slobodnih radikala doฤ‡i ฤ‡e do nastanka oksidacijskog stresa koji uniลกtava i stanice imunoloลกkog sustava i za posljedicu ima niz opasnih oboljenja.

Fenolni spojevi iz maslinovog ulja svojim jakim antioksidacijskim djelovanjem ลกtite stanice imunoloลกkog sustava i na taj naฤin omoguฤ‡avaju njegovu optimalnu aktivnost i u konaฤnici odrลพavaju zdravstvenu ravnoteลพu organizma.

Izvor: maslinar

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI