Lijekovi za ublažavanje loše probave odnosno varenja, a koji se prodaju bez recepta čine industriju vrijednu milijarde dolara. Loša probava je neugodna, ponekad i bolna, ali nije opasna.
Nema šanse da uključite televizor ili radio, a da ne vidite reklamu za neko novo sredstvo za „liječenje” lošeg varenja koje možete da kupite bez recepta. Ako povjerujete tim reklamama, izgledat će vam kako nema baš nikoga da ne pati od loše probave i da je jedini način za rješavanje tog problema naoružavanje arsenalom lijekova. To je nevjerojatno daleko od istine! Kada je riječ o lošem varenju, uvjeravamo vas da su prirodni lijekovi bolji, blagotvorniji i najmanje isto tako djelotvorni kao i arsenal lijekova koji se reklamiraju na sva zvona.
Probava je proces kojim se hrana razlaže do oblika pogodnog da ga stanice apsorbiraju direktno iz želuca. Ono zapravo počinje u ustima, žvakanjem hrane, pri čemu enzimi iz pljuvačke počinju da je razlažu u sitnije komponente. Sažvakana hrana prolazi kroz jednjak do želuca, gdje se djelovanjem klorovodonične kiseline i pepsina, koji se izlučuje iz zidova želuca, pretvara u tečnost. Lučenje želudačne kiseline je vitalan dio varenja i asimilacije, naročito proteina i minerala. Pretjerano velika ili pretjerano mala količina kiseline može negativno da djeluje na varenje, a samim tim i na vaše zdravlje.
Loša probava
Starenjem, naš organizam proizvodi sve manje hlorovodonične kiseline, koja je neophodna za varenje hrane. Rezultat toga je stvaranje kronično poremećenog varenja kod osoba starijih od pedeset godina, karakterističnog po gasovima i nadutosti poslije jela. Osobe sa ovakvim problemima najčešće se okreću antacidima koji mogu da se kupe bez recepta u slobodnoj prodaji, čime se stvar samo još više pogoršava. Pošto im ti preparati naravno ne pomažu i mogu štoviše, još i da im naškode, jer smanjena količina kiseline i jeste ono što u prvom redu i dovodi do samog problema!
U nekim slučajevima, naravno, poremećaj u varenju može da bude izazvan i prevelikom količinom kiseline, ali ni to vam ne daje odriješene ruke da nekontrolirano upotrebljavate antacide. Mnogo bolji pristup problemu predstavlja izbjegavanje namirnica koje stimuliraju proizvodnju kiseline (tu spadaju kafa, čokolada i kola-napici) i manji i češći obroci, umjesto jednog obilatog obroka.
Ukoliko patite od kronično lošeg varenja, obratite se svom ljekaru, kako bi se utvrdilo šta je uzrok tome. Simptomi poremećenog varenja, gasovi i nadutost, mogu da nagovještavaju i neki drugi problem, kao što je oboljenje žučne kese ili, čak, čir. Ukoliko ste vi i vaš ljekar utvrdili da vaši poremećaji u varenju ne potiču ni od kakvog drugog medicinskog problema, možda ćete željeti da pokušate sa nekim od prirodnih lijekova.
Loša probava – prirodni lijek
Bromelain – Pojedite umjesto deserta parče svježeg ananasa! Ananas sadrži bromelain, grupu enzima koji vare proteine, poboljšavaju varenje i potpomažu apsorbovanje hranljivih sastojaka iz namirnica i dodataka. Osobe sa povećanom količinom želudačne kiseline možda neće baš najbolje podnijeti svjež ananas, pa njima preporučujem bromelain u tabletama za žvakanje.
Betain klorovodonična kiselina – Ovaj dodatak je dobijen iz cvekle i repe. Za osobe koje proizvode premalo klorovodonične kiseline, ona može da bude od pomoći pri pokretanju digestivnih sokova.
Čaj za bolju probavu – Ove „infuzije” su odlične za probleme sa varenjem. Čajevi od anisa, morača (divlje mirođije), mačje metvice (potplotuše), kamilice i nane imaju naročito blagotvorno dejstvo na uzrujani želudac.
Jedna studija je pokazala da kamilica opušta sistem za varenje u jednakoj mjeri kao papaverin, lijek na bazi opijuma. Anis djeluje protiv nadimanja, smiruje grčeve i ubrzava probavu. Pijte tri do četiri puta dnevno čaj od anisa s pola kašičice meda i svježim listićem mente.
Zeleni čaj za probavu
Ako vas muči loša probava popijte veliku šalicu zelenog čaja s nekoliko kapi limuna. Čaj je učinkovit i u slučaju zatvora. Za bolje zdravlje cjelokupnog organizma važni su i razni čajevi, baš kao i zeleni čaj koji olakšava probavu.
Cimet, đumbir i karanfilić – Ovi začini nisu samo veoma ukusni dodaci kolačićima i pudinzima, već su i velika pomoć pri razlaganju masti u vašem sistemu za varenje. Iz razloga što pojačavaju aktivnost digestivnih enzima.
Dodajte malo ljekovitog bilja u svoju salatu — Mirođija (kopar), origano i morač ne samo što opuštaju mišiće sistema za varenje nego su i agensi koji sprečavaju pjenušanje, time i stvaranje crijevnih gasova. Osim toga, inhibiraju razvoj nekoliko vrsta bakterija koje napadaju crijevni sistem.
Papaja – Ovu voćku karipski Indijanci su vjekovima upotrebljavali u mnogim ljekovitim sredstvima, a i kao sredstvo za pomoć u varenju. Nisu bili u zabludi!
Najvažniji digestivni enzim u papaji je papain, koji odgovara pepsinu, digestivnom enzimu koji se nalazi u ljudskom organizmu. Papaja sadrži i neke druge enzime koji razlazu mliječne proteine i pomažu u varenju škrobova. Ekstrakt papaje je danas aktivan sastojak većine komercijalnih praškova za omekšavanje mesa.
Hrana za bolju probavu
Jabuke – Pored toga što sadrže zdrava vlakna, pune su pektina i ostalih enzima koji potpomažu probavu pojedinih namirnica. Ako imate baš jako osjetljiv stomak jabuke prije konzumiranja ispecite i izbjegavajte ih u sirovom obliku.
Zobene pahuljice – Bogat su izvor rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana. Za dobro zdravlje probavnog trakta potrebne su nam obje vrste ovih vlakana. Pored toga zobene pahuljice snižavaju holesterol.
Suho voće (grožđice, smokve, šljive, marelice, brusnice…) izvrsno djeluje na rad crijeva. Možemo ga jesti samostalno, dodavati u kašice, smoothije, slastice… Uz suho voće preporučuje se konzumiranje dosta tekućine ili ga prije konzumacije namočimo u vodu (najbolje navečer).
Sjemenke kao što su buča, lan, sezam, suncokret, chia i psyllium, te orašasti plodovi kao što su lješnjak, orah, badem i pistacija mogu uvelike pomoći kod loše probave.
Za bolje varenje hrane jako je važno redovito piti mnogo tekućine. Najbolji izbor je obična voda.
Jogurt – Naši želuci sadrže bilijune (tisuće milijardi) bakterija koje nam pomažu pri probavi. Jogurt u sebi ima neke od bakterija koje su dobre za probavu. No nisu svi jogurti takvi već samo oni koji sadrže žive i aktivne kulture bakterija.
Izvor: narodnilijek.com
PROČITAJTE:
MED I VODA NA PRAZAN ŽELUDAC: Zašto je ova kombinacija tako dobra?
Agronom objasnio kada grožđe postaje opasno po zdravlje – DVIJE STVARI MORATE ZNATI
Moć zamrznutog limuna: Niste ni svjesni šta sve liječi!