U pravilu, kasni kupus najveฤe prinose ostvaruje ako se proizvodi na duboko oranim, plodnim i strukturnim tlima.
Pored toga, nuลพno je voditi raฤuna i o plodoredu, odnosno, kupus treba saditi na istoj povrลกini tek za 3-4 godine. Ukoliko je rijeฤ o ozbiljnijoj proizvodnji trebamo pripaziti i na odabir pretkultura. Najbolje pretkulture za kupus smatraju se mahunarke, trave, ลพitarice, krompir, krastavac i paradajz.
Rokovi sjetve i sadnje kasnog kupusa variraju od podruฤja uzgoja. U kontinentalnoj klimi kasni kupus najฤeลกฤe se sije polovinom maja dok se sadnja obavlja mjesec dana kasnije, toฤnije oko 20. juna. U toplijem klimatu sjetva se obavlja najฤeลกฤe u prvoj polovini jula ลกto znaฤi da je sadnja moguฤa tokom cijelog avgusta.
Meฤutim, treba znati da sadnja kasnog kupusa tokom septembra ne bi donijela rezultate jer se ne bi formirale glavice, veฤ samo lisne rozete. Iako na razmak sadnje utiฤe izbor sorte/hibrida kao i naฤin obrade tla, najฤeลกฤi meฤuredni razmak iznosi 50-60 cm, a unutar reda 30-40 cm.
Najpoznatije sorte kasnog kupusa su:
- VARAลฝDINSKI KUPUS โ kasna sorta namijenjena kiseljenju. Rijeฤ je o sorti plosnatih zbijenih glavica, svijetlozelene boje. Prosjeฤna teลพina glavice iznosi 2 kg. Duลพina vegetacije iznosi 150 dana.
- FUTOล KI KUPUS โ kasna sorta namijenjena kako za potroลกnju u svjeลพem stanju tako i za kiseljenje. Duลพina vegetacije iznosi 160 dana, a prosjeฤna teลพina glavice 3-4 kg. Formira okrugle glavice, karakteristiฤne svijetlozelene boje.
- SLAVA โ neลกto ranija sorta kupusa koja formira ฤvrste, okrugle glavice tamnozelene boje. Duลพina vegetacije iznosi 125-130 dana. Radi se o priliฤno nezahtijevnoj sorti kupusa koja ostvaruje dobre prinose i u loลกijim uvjetima uzgoja. zvor: Green Garden