Da postoji veza između zdravlja i svjetlosti, potvrđuju istraživanja doktora Ričarda Hobdeja, sa Univerziteta zapadne Engleske. On ukazuje na to kako je sunčeva svjetlost u prošlosti korišćena za sprečavanje i liječenje bolesti i kako u budućnosti može da nas izliječi i da nam pomogne. Dr Ričard Hobdej bavi se komplementarnom medicinom. U Kini je studirao kinesku medicinu i njihov sistem vježbanja, ima višegodišnje iskustvo u solarnom dizajniranju stambenih zgrada i jedan je od vodećih stručnjaka u istoriji solarne terapije.
Korist nadmašuje štetnost
Dr Hobdej upozorava na trenutno prilično jednostranu raspravu o sunčevoj svjetlosti i njenim efektima na ljudsko zdravlje, i dodaje da je sunčeva svjetlost pravim rukama – lijek!
Naime, tokom istorije Sunce je korišćeno u prevenciji širokog spektra bolesti, a neki ljekari danas se uspješno služe njegovim ljekovitim svojstvima. U današnje vrijeme, međutim, i u dijelu medicinske profesije i u javnosti široko je rasprostranjeno ubjeđenje da štetno dejstvo sunčeve svjetlosti na kožu daleko nadmašuje potencijalne korisne učinke.
Pročitajte: Kako da istopite vosak uz pomoć Sunčeve toplote
– Iako sunčeva svjetlost može da izazove rak kože, imadokaza da može i da spriječi niz uobičajenih i često fatalnih bolesti: rak dojke, debelog crijeva, prostate i jajnika, bolesti i srca, multiplu sklerozu i osteoporozu. Ukupno gledajući, broj ljudi koji umiru od tih bolesti daleko premašuje brojm onih čiju je smrt izazvao rak kože – ističe dr Hobdej.
Kako se pravilno sunčati?
- Planirajte izlaganje suncu: nemojte sunčanje da natrpate u svega 2-3 nedjelje godišnje.
- Ako idete u inostranstvo, u topliju ili hladniju klimu, nekoliko dana prije nego što počnete da se sunčate izložite se seriji “vazdušnih kupki”.
- Ne pecite se na suncu. Kada se sunčate iz zdravstvenih razloga, temperatura vazduha ne bi smjela da prelazi 18 stepeni Celzijusa.
- Najvažnije godišnje doba za sunčanje je proljeće i rano ljeto.
- Čini se da je ranojutarnje sunce najkorisnije, zato počnite da se sunčate čim svane.
- Često je kratko izlaganje bolje od dugotrajnog izlaganja sunčevoj svjetlosti.
- Izuzetno je važno upiti čitav spektar sunčeve svjetlosti, zato ne nanosite sredstva za zaštitu od sunca.
- Nosite šešir da biste zaštitili tanku, osjetljivu kožu lica, glave i vrata.
- Ako ste mnogo osjetljivi na sunčevu svjetlost, sunčajte prvo stopala, potom noge, a tek onda, i to oprezno, abdomen i grudi.
- Ukoliko želite da pocrnite, stroga vodite računa da tamnite postepeno. Prije nego što osjetljive dijelove tijela izložite suncu, saznajte koliko ste tolerantni na njega. Jedite integralne umjesto rafinisanih namirnica.
- Budite oprezni i – najvažnije od svega – nemojte da izgorite!