Imela (Viscum album L.) poznata je i kao bijela imela, mela, melina, omela, himela, hmelina…
Ovaj razgranati zimzeleni grm kao polu parazit raste na preko 50 biljnih vrsta, a najčešće na stablim topole, lipe, jabuke, kruške, bora i jele.
Ima zeleno žućkasto razgranato stablo. Listovi su kožasti sa žućkastim i ženskim cvjetovima. Plod je bijela, okrugla, sočna i prozirna bobica. Puna je ljepljive mase u kojoj se vosak, sluz, biogene amine, polisaharide, i dvije kiseline koje utiču na njena ljekovita svojstva. Hemijski sastav i ljekvitost zavise od domaćina na kojem parazitira. Najbolja je imela “unbrana” s kruške, a najotrovnija sa jabuke jele – kaže dr Vlastimi Stamenković, autor više knjiga o ljekovitom bilju navodi se u časopisu “Dobro jutro”.
Pročitajte: 6 biljaka koje mogu da snize krvni pritisak
Kod nas se sakuplja zimi. Odsječene grančice s bobicama suše se u tankom sloju zatim dobro upakuju i čuvaju na suvom i tamnom mjestu. Iako je poznata od davnina, kod nas se malo koristi. Upotrebljava se protiv velikog kašlja, epilepsije, krvarenja iz pljuća i oduzetosti. Naučno je dokazano da blagotvorno djeluje na bolesti bubrega, srčanu astmu, arteriosklerozu, snižava visk krvni pritisak, a pomaže u liječenju najtežih bolesti.
Međutim, zbog jakog i neujednačenog dejstva, treba je koristiti pod nadzorom ljekara.