Naslovnica Poljoprivredne grane Stočarstvo Ishrana novorođenih teladi tokom zime

Ishrana novorođenih teladi tokom zime

tele sisa
Foto: pixabay.com

Svakom novorođenom teletu trebamo osigurati optimalne uslove u prvim danima njegovog života kako bi se ono u budućnosti moglo nositi sa stresnim uslovima koji su nažalost prisutni na govedraskim farmama. Teletu treba obezbjediti dobre uslove za život bez obzira da li će se ono koristiti za remont stada ili kao materijal za tov.

U odnosu na ostale životinje, novorođeni mladunci krave su podložniji stresu zbog niskih temperatura. Veoma mali procenat masti u tijelu otežava im zadržavanje toplote, a samim tim omogućava lakše gubljenje iste. Prve tri nedjelje života, stvaranje tjelesne mase teladi zavisi isključivo od mliječnih doza. Kako bi se spriječio gubitak ili pak pretjerano dodavanje tjelesne mase kod mladunaca veoma je bitna pravilna ishrana i zbrinjavanje teladi tokom zime.

Ishrana

Telad treba napajati više puta u toku dana sa većim količinama mlijeka. Takođe, kako bi se oni lakše izborili sa niskim temperaturama, dodavati im malo čvrste hrane. Mladom teletu je potrebno puno pažnje.

Nakon njegovog rođenja, postoji mnoštvo savjeta za ishranu kolostrumom-hraniti ga što je prije moguće, hraniti ga što je češće moguće i što je više moguće. Kolostum sadrži brojna antitijela koja štite tele od bolesti.

Zastupljenost imunoglobulina u kolostrumu vrlo brzo se mijenja i posle 12 časova opada na oko 70%, a 24 časa po teljenju na samo 40-50% količine koja se nalazi u kolostrumu neposredno poslije teljenja krave.

S druge strane i sposobnost usvajanja imunoglobulina od strane novorođenog teleta, takođe se stalno mjenja i ograničena je na prvih 24-30 časova života. Zbog toga je neophodno da ishrana teladi kolostrumom započne već 1-2 časa po teljenju i da se u toku prvih 24 sata obavlja u 5-6 navrata sa količinama od po 0,5 – 1 kg.

Pročitajte: Ishrana teladi za priplod i tov

Vrijeme

Ukoliko planiramo da promijenimo program ishrane teladi, potrebno je unaprijed napraviti plan i odrediti datum kada ćemo to uraditi. Ukoliko to uradimo u jesen, moramo se držiti tog programa sve do proljeća. Najgore što jedno tele može da doživi jeste promjena pravila.

Voda

Mladunci moraju dobiti svježu toplu vodu odmah nakon mlijeka. Mladunci će znati da cijene i nagrade vaš trud time što će jesti više zrnaste hrane i nastaviti da dobijaju na tjelesnoj masi tokom zime.

Starter smješa – Čak i tokom hladnih mjeseci, veoma je važno da vodite računa o starter smješama. Potrebno je da telad pojedu što je više moguće nekog kvalitetnog koncentrata, zrnevlja kukurza i nekih drugih žitarica. One podstiču razvijanje buraga i njegove mikroflore.

Okruženje

Suva i čista prostorija bez promaje, kao i čista slama za mladunce idealne su tokom zimskih mjeseci. Na taj način tele će svu toplotu i energiju zadržavati za sebe, jačati imunološki sistem i brže se razvijati. Staja bi trebala imati najmanje 12° S. Bolje je da je temperatura 15-16° S. Novorođenom teletu potrebno je  vrlo malo vremena nakon rođenja da se aklimatizuje. Nakon 6 sati savršeno drže noge.

Pripremanje mlijeka – Mlijeko koje se priprema tokom ekstremno niskih temperatura brzo će se ohladiti napolju. Najbolje je da se zagrijava mlijeko na temperaturi od 35 do 40° S. Tako zagrijano mlijeko pomješati sa hladnim koje je stajalo napolju. Tako će temperatura mlijeka dostići idealnu temperaturu prilikom konzumiranja. Poželjno je da posedujemo termometar kako bismo mogli da odredimo temperaturu.

Exit mobile version