Lizijantus (donekle neopravdano) ima reputaciju da ga je teško gajiti. Zapravo, ako samo zapamtite nekoliko važnih stvari vezano za to sta je potrebno za uzgoj lizijantusa i pridržavate se savjeta, možete i sami da gajite ovo cvijeće, koje je i prilično skupo jer se obično od njega prave bider-majeri i cvjetni aranžmani.
Upoznajte lizijantus
Poznat i kao lažna ruža, eustoma, lizijantus (Eustoma grandifolorum) pripada porodici cvijeća Gentianaceae.
Lizijantus cvijet je pogodan za gajenje u gotovo svim klimatskim zonama, a najbolje uspjeva u područjima sa blagim ljetima. U zavisnosti od sorte, stabljika može biti visoka od 10 centimetara do jednog metra, a sadnica se može raširiti i do 35 centimetara.
Cvijet lizijantusa je obično hladnih boja, ali postoje neke ređe sorte koje imaju cvijet žute ili karmin-crvene boje i veoma su cijenjene. Najpopularnije vrste lizijantusa u cvjećarama su one u ružičastim i purpurnim tonovima, a posebno sorte gde je ivica latice druge boje u odnosu na laticu. Lizijantus cvijeće je divno i kao pupoljak i kada sasvim procvjeta. Obično se javlja nekoliko cvjetova na stabljici. Lišće je obično šiljato i tamnozelene boje.
Pročitajte: Još nije kasno za cvijeće – Ove cvjetne vrste možete posaditi i sada!
Lizijantus sadnja
Mada lizijantus cvijet možete gajiti i iz sjemena, to je prilično teško za početnike, jer je biljkama potrebno dosta vremena da sazru dovoljno kako bi mogle da cvjetaju. Ovo se znatno lakše odvija u staklenim baštama, tako da je najbolje da kupite sadnice gde pupoljci već postoje. Obavezno kupite sadnicu sa pupoljcima, jer ponekad baštovani uzgajaju ovu biljku tako da ima vise lišća nego cvjetova.
Posadite svoju sadnicu na sunčano mjesto sa dobrom drenažom. Zemljište bi trebalo da bude bogato organskim đubrivom.
Lizijantus spada u malobrojne vrste cvijeća koje ne podnose kiselu pH vrednost zemljišta. Ako ne održavate pH vrednost zemljišta između 6.5 i 7.0, vaš lizijantus će imati žuto lišće i izgledaće beživotno. Ako testirate pH vrednost zemljišta i otkrijete da je kiselo, dodajte krečnjak kako biste povećali baznost zemljišta.
Pročitajte: Balkonsko cvijeće koje voli sunce
Lizijantusi njega
Njega podrazumeva redovno zalivanje, neka zemljište uvijek bude vlažno, ali ne i mokro. Previše vode može dovesti do razvoja gljivica.
Dugačke stabljike čine lizijantus veoma elegantnim cvijećem kada je u vazi ili buketu, ali je to velika mana za uzgoj, jer su ovakve stabljike relativno nestabilne i teško izdrže nekoliko cvjetova. Nemojte da vas to obeshrabri, jer je ovo cvijeće predivno i možete naći mnogo stvari koje ce vam pomoći da gajite ovo cvijeće. Kupite gotovo nevidljivo „prstenje“ ili dekorativne „pritke“ uz koje ćete vezati cvijeće.
Lizijantusu je potrebno da ga stalno „hranite“ kako bi imao jake stabljike i velike cvjetove. Nađite đubrivo za cvijeće koje ima više kalijuma u odnosu na nitrogen i koristite ga po upustvu na pakovanju.
Gljivice i mušice su najveća prijetnja za lizijantus i mogu se „nakačiti“ na biljku dok je još u staklenoj bašti. Najopasnije su larve ispod zemljišta koje se hrane korenom i uništavaju biljku. Protiv njih možete koristiti Gnatol, biološki agens. U poljoprivrednoj apoteci pitajte koje vrste pesticida su najbolje za lizijantus.
Pročitajte: Kako da sami pripremite zemlju za saksijsko cvijeće
Lizijantus u bašti
Lizijantus će biti kralj vaše bašte. Kupite cvijeće koje će uskoro procvjetati i zasadite ga dok čekate da ostalo cvijeće nikne. Možete uzgajati patuljaste varijante u kući. Delikatan izgled lizijantusa ga čini savršenim za baštu ispred kuće.