Kultiviranje i okopavanje paprike imaju za cilj obogaฤivanje povrลกinskog sloja zemljiลกta vazduhom, odrลพavanje vlage i mehaniฤko uniลกtavanje korova.
Ove mjere njege se obavljaju u toku vegetacije, sve dok biljke ne sklope redove, a prva se obavlja 10-15 dana poslije rasaฤivanja. Nakon svakog navodnjavanja ili posle svake jaฤe kiลกe trebalo bi izvrลกiti meฤuredno kultiviranje ili okopovanje, kako ne bi doลกlo do obrazovanja jake pokorice. Dubina prva dva kultiviranja ne smije biti veฤa od 3 โ 5 cm, ostala kultiviranja trebalo bi obavljati na dubinu od 5 โ 7 cm.
Pored kultiviranja, paprika izrazito dobro reaguje i na okopavanje. Ova mjera njege je znaฤajna poลกto se na taj naฤin uniลกtava korov u redu i da razrahli zemljiลกte u zoni korijenovog vrata. U toku vegetacije treba obaviti dva do tri okopavanja, na dubini 5 โ 7 cm. Prvo okopavanje trebalo bi obaviti zajedno sa prvim kultiviranjem.
Proฤitajte: Paprika โ Kada primijeniti stajnjak, a kada prihranjivati preko lista?
Poลกto paprika ima dugu vegetaciju, neophodno je obezbijediti dovoljno hraniva u pristupaฤnom obliku tokom cijelog vegetacionog perioda. Prihranjivanjem bi trebalo da se obezbijedi ujednaฤeno snabdijvanje biljaka hranivima tokom rasta i razviฤa, a naroฤito u vrijeme poveฤanih potreba za vodom.
Stalnim navodnjavnjem poveฤano je ispiranje hraniva, a istovremeno je poveฤano i usvajanje hraniva od strane biljke. Kod paprike su potrebna dva prihranjivanja, kako azotom, tako i fosforom i kalijumom. Prvo prihranjivanje obavlja se poslije prijema biljaka sa ยผ od ukupne koliฤine azotnih ฤubriva (150 โ 200 kg/ha KAN-a) i to dvije do tri nedjelje poslije sadnje. Drugo prihranjivanje se obavlja u fazi punog cvjetanja i zametanja plodova ยผ N i 1/3 P i K ฤubriva od ukupne koliฤine.
Poslije svakog prihranjivanja neophodno je navodnjavanje, zbog unoลกenja ฤubriva u zemljiลกte. Nakon toga trebalo bi obaviti meฤuredno kultiviranje ili okopavanje, kako bi hraniva bila pristupaฤna biljkama. Tokom vegetacije, kod paprike se moลพe obaviti i folijarna prihrana u cilju obezbeฤenja boljeg porasta i zdravstvenog stanja biljaka, dodavanjem razliฤitih folijarnih ฤubriva sa makro i mikro elementima.