Rezidbu jabuke u rodu trebalo bi obavljati na osnovu morfoloลกkih osobina rodnih granฤica, intenziteta vegetativnog porasta, ali i prema koliฤini i stanja rodnih pupoljaka.
Generalno, vaลพno je da se poลกtuju pojedini principi, a svaka sorta posebno orezuje.
Jaฤina rezidbe ponajviลกe zavisi od starosti voฤke. Po pravilu, mlade voฤke su i veฤe bujnosti pa se takva stabla i manje orezuju nego slabo bujna i zakrลพljala. Dakle, trebalo bi poลกtovati princip โ duga rezidba na bujnim stablima ubrzava i poveฤava rodnost, a kratka rezidba podstiฤe bujnost i usporava rodnost. Odnosno, kod intenzivnog porasta trebalo bi stabla viลกe opteretiti rodnim pupoljcima.
Tehnikom rezidbe reguliลกe se razvoj odreฤenog broja ljetorasta na kojima ฤe se obrazovati cvjetni pupoljci i rodne granฤice. Rodne granฤice na rodnim granama propadaju sa staroลกฤu grana. Osim toga, i rodnost se smanjuje. Rodnu granu sa rodnim granฤicama trebalo bi svake ฤetvrte do svake ลกeste godine obnoviti, ลกto se upravo postiลพe rezidbom.
Trebalo bi nastojati da se svake godine s jednog razvijenog drveta obnovi jedna ฤetvrtina do jedna ลกestina rodnih granฤica. Na taj naฤin ovako primijenjena rezidba omoguฤava da se kruna odrลพava u pravilnoj bioloลกkoj ravnoteลพi i to maksimalno optereฤenje rodom uz odgovarajuฤi vegetativni prirast. Pravilnom rezidbom, uz primjenu ostalih agrotehniฤkih mera iskljuฤuje se pojava alternativnosti raฤanja jabuke.
Principi rezidbe vaลพe, uglavnom, za sve sisteme uzgoja, ali postoje i neke specifiฤnosti u naฤinu izvoฤenja ove operacije. Tako, na primjer, rezidba na rodnost kod palmete sa kosim granama je neลกto drugaฤija jer se veliki broj ljetorasta savija radi ubrzanja obrazovanja cvjetnih pupoljaka.
Zbog toga se deลกava da se na jednom stablu obrazuje viลกe cvjetnih pupoljaka, odnosno cvjetova, iz kojih se obrazuju plodovi koji se ne mogu lijepo razviti, jer korijenov sistem nije u moguฤnosti da primi odgovarajuฤu koliฤinu hranljivih materija. Na takvim stablima nameฤe se rezidba radi proreฤivanja rodnih grana i smanjivanja broja rodnih granฤica, a na kraju i smanjivanju broja plodova.
U suลกtini, u danaลกnjem voฤarstvu teลพnja je u โdugojโ rezidbi, uz obavezno kasnije prorjeฤivanje plodova.
Intenzitet takve rezidbe zavisi od toga da li su predviฤena obilnija ฤubrenja uz navodnjavanje i druge agrotehniฤke mjere. I na savijenim granฤicama, poslije izvesnog vremena (5 do 6 godina) poฤinju da se proreฤuju rodne granฤice, o ฤemu se pri izvoฤenju rezidbe mora voditi raฤuna.
Ove rodne grane se posle 4 do 6 godina rezidbom uklanjaju do osnove, da bi se pospijeลกio razvoj spavajuฤih pupoljaka u ljetoraste, koji se tokom vegetacije savijaju, i u narednoj vegetaciji na njima se diferenciraju cvjetni pupoljci. U treฤoj godini na takvom ljetorastu se razvijaju plodovi. Na jednom odraslom stablu palmete sa kosim granama trebalo bi da se nalaze tek razvijeni ljetorasti koji se savijaju ili povijaju radi obrazovanja cvjetnih pupoljaka. Takoฤe i savijeni ljetorasti u prethodnoj vegetaciji, na kojima se u tekuฤoj godini obrazuju cvjetni pupoljci, ljetorasti koji prvi put donose rod, zatim serija rodnih grana koje nose rodne granฤice s plodovima druge, treฤe, ฤetvrte, pete i ลกeste godine. U toku ljeta ljetorasti se prorjeฤuju. Narednih godina postupak je sliฤan.
Takoฤe, pri rezidbi starijih stabala u punoj rodnosti paziti da se u kruni ne formira isuviลกe izroฤenog drveta, koje bi trebalo redovno izbacivati ili skraฤivati, a ostavljati kratke rodne granฤice na dvogodiลกnjim i trogodiลกnjim granama.
Izvor: psss.rs
PEOฤITAJTE:
Prepoznajte nedostatak KALIJUMA kod voฤaka
Rodne granฤice koลกtiฤavog voฤa โ Slikovit prikaz!
Ovo su voฤne vrste koje moลพete uspjeลกno gajiti zajedno sa orahom!