Najbolje od svega je što za proizvodnju komposta nisu potrebne komplikovane fabričke mašine, već ga možete napraviti samostalno. Ukoliko imate baštu, vinograd ili terasu ispunjenu cvijećem, pa čak i mali zakržljali kaktus u stanu, imate i razlog da se bavite kompostiranjem.
Da li kompostirati?
Prije nego što se posvetimo nekoj aktivnosti i počnemo da razvijamo neophodne vještine, pitanje koje se nameće samo od sebe jeste – da li je to za mene. Kod kompostiranja ono se dalje deli na tri pitanja:
- Da li imam minimalno jedan kvadratni metar prostora u svom dvorištu ili na terasi koji mogu da koristim za kompostiranje?
- Da li imam vremena za osnovno održavanje komposta kao što je prevrtanje jednom u mjesec dana i vlaženje nakupljene gomile materijala kada je toplo vrijeme?
- Da li imam mjesto na kom mogu da iskoristim proizvedeni kompost? Naglašavamo, čak i u slučaju da vi nemate ni baštu ni voćnjak ni saksijsko bilje, kompost možete da proslijedite komšijama koji imaju ili da ga donirate školi, baštenskoj zajednici ili poljoprivrednom gazdinstvu. U krajnju ruku, možete čak i da ga prospete u lokalni park ili šumu ili na njivu kraj puta – učinićete dobro djelo.
U slučaju da ste na sva gore navedena pitanja odgovorili potvrdno i želite da pomognete životnoj sredini, povrće, sadnice i cvjetovi u vašoj okolini se raduju. A sada da vidimo na koji način se kompostira.
Pročitajte: Kako ubrzati kompostiranje i napraviti kompost za 18 dana
U čemu kompostirati?
Osnovno sredstvo za kompostiranje jeste komposter u kojem ćete skladištiti otpatke. U zavisnosti od toga da li živite u kući sa dvorištem ili stanu sa terasom, odgovaraće vam različite vrste kompostera. Prvi korak je da ga izradite ili nabavite zavisno od toga da li ste sam svoj majstor ili preferirate da kupite sve što vam je potrebno, pa i komposter.
Dodatna ideja jeste da komposter napravite od 4 stare automobilske gume koje ćete poslagati jednu na drugu ili da iskoristite bure na kojem ćete malo iznad polovine izbušiti rupe. Veoma važna stavka u proizvodnji dobrog komposta jeste kretanje vazduha i upravo iz tog razloga svako od ponuđenih rješenja ima neki vid šupljina, pukotina i proreza koje vašem kompostu obezbjeđuju kvalitet.
Naša sagovornica Milja Vuković kompostira na svojoj terasi na Novom Beogradu 3 godine unazad – bila je rada da nam predstavi svoje iskustvo kompostiranja u stanu.
Pročitajte: Postupak slaganja kompostne hrpe
„Na terasi imam tri kante, u pitanju su one obične plastične za podlogu za krečenje, od 25-30 litara. U prvoj čuvam smeđi materijal, piljevinu, lišće, karton, koje po potrebi dodajem u ovu drugu – glavnu. U toj drugoj se nalazi sam kompost, u nju bacam svoj kuhinjski bio-otpad i tu se odvijaju procesi njegovog razlaganja pomoću mikroorganizama. Ova kanta na dnu ima vazdušni džep (par grana koje ukrštene stoje na dnu) kako bi smješa imala kiseonik. U trećoj je kompost koji zri”, objasnila nam je Milja i dodala da ona nema kantu za otpatke zato što se trudi da pretežno koristi namirnice i proizvode koje je moguće ili kompostirati ili reciklirati.
Kako kompostirati?
Kao što je Milja već pomenula, pretvaranje našeg otpada biološkog porekla u kompost dešava se zahvaljujući mikroskopski sićušnim organizmima poput bakterija i gljiva koji se sami naseljavaju u komposterima. Baveći se kompostiranjem vi, uslovno rečeno, postajete uzgajivač mikroba. Oni od vas očekuju vazduh, vodu, hranu i sklonište. Sve to im kroz bacanje organskog otpada obezbjeđujete u komposterima, a zauzvrat dobijate kompost.
Materijal za kompostiranje u kućnim komposterima sadrži smeđe i zelene dijelove. Treći osnovni sastojak je voda – ali nemojte da preterate u njenom dodavanju, vaš kompost treba da nalikuje tek malo nakvašenom sunđeru. S tim u vezi, trebalo bi da pratite vlažnost mješavine kako ne bi postala ni prevlažna ni presuva.
Ako kompostirate u dvorištu, idealno je da komposter postavite na zemljanu površinu čime ćete obezbjediti dolazak novih kompostnih mikroorganizama koji će pospješiti proces razlaganja otpada. Istovremeno ćete omogućiti i slobodnu drenažu.
Pročitajte: Kompostiranje lišća – Zašto je važno i kako se pravi
Proces kompostiranja traje od mjesec-dva do 10 mjeseci, a kao konačni produkt nastaje zreo kompost – tamna, izuzetno hranljiva zemlja s visokim koncentracijama azota, fosfora i kalijuma koja se koristi kao đubrivo i ima prijatan miris.
„Naša tijela su sa ovim specifičnim mirisom, koji se zove geozmin, povezana i utvrđeno je da on pozitivno utiče na naš imunitet i zdravlje. To sam prvo osjetila, a zatim sam istraživala i potvrdila”, otkrila je Milja Vuković.
Uprkos tome što mnogi ljudi misle da bi komposter trebalo da drže na suncu kako bi se ugrijao, istina je da toplotu oslobađaju mikroorganizmi. Kompostna gomila može da se zagrije preko 50 stepeni Celzijusa, što ubija patogene organizme koji izazivaju razne bolesti. Visoke temperature napolju samo ubrzavaju zrenje komposta. Prema Miljinim riječima, kada je toplo vrijeme, kompost može da sazri za svega 1,5 mjeseci.
S obzirom na to da joj je proizvodnja veća od potrošnje, Milja preostali dio svog komposta proslijedi prijateljima kojima je potreban ili nađubri drveće u komšiluku.
„Do 20. vijeka đubre je bilo jako poželjno. Svako imanje imalo je đubre, na tu gomilu se bacalo sve ono što i u kompostere. Otud i porijeklo riječi – đubrivo. Đubre je sada dobilo loš prizvuk, jer se ta riječ prije svega koristi za nerazgradivi otpad koji završava na deponijama, a ta se riječ zapravo odnosi na razgrađene organske ostatke koji hrane našu zemlju”, istakla je još jednom naša sagovornica.
Šta (ne) kompostirati?
U svoj komposter ne smijete baš da ubacujete sve što vam padne na pamet.
Ostaci povrća i voća su većinom u redu, ali mliječni i mesni proizvodi i ne baš. Isto važi i za masti i ulja različitog porijekla, kao i za kosti životinja i riba. Zbog visokog nivoa masnoće većina ovih namirnica se mnogo sporije razlaže, a njihov miris mogao bi da privuče muve. Uzgred, ako se u vašem kompostu nekim nesrećnim okolnostima ipak pojave muve, na vrh stavite tanak sloj zemlje. Pojava nekih drugih bubica, vinskih mušica, puževa golaća i stonoga je pak sasvim normalna i prije svega korisna.
Ne preporučuje se da u komposter istresate pokošenu travu koju ste tretirali pesticidima zato što ćete na taj način ubiti mikroorganizme od kojih i zavisi opstanak vaše mini-kompostane.
Pročitajte: Kompostni čaj za kontrolu biljnih bolesti i kao đubrivo /RECEPTI/
Izmet vaših ljubimaca takođe nije preporučljiv za kompostiranje – paraziti, bakterije i virusi mogu da naruše zdravlje ljudi. Takođe, u kompostere ne bi trebalo da odlažete drvo sa tragovima lijepka ili zakucanim ekserima, kao ni cigarete, gume, opasan kućni otpad.
S druge strane, moguće je kompostirati sljedeći bio-otpad: povrće i voće, ljuske od jaja, talog i filteri od kafe, kesice čaja, usitnjene novine, papir, karton, ljuske orašastih plodova, granje i lišće, trava netretirana pesticidima, slama, dlaka i krzno, kućne biljke, pepeo iz kamina, strugotina od drveta, piljevina, pamučne i vunene krpe.
Zašto kompostirati?
Oko trećine smeća koje bacite čini hrana. Većina ovih otpadaka završava na deponijama. Tamo se nasuprot aerobnoj digestiji, koja bi se odvijala u vašem domaćinstvu, dešava anerobna digestija zato što nagomilane hrpe ostalog smeća sprečavaju da do biološkog otpada dopre kiseonik.
Umjesto kućnih mikroba, hranu dekomponuju mikroorganizmi koji mogu da žive bez vazduha. Usljed toga se ispuštaju amonijak, koji prouzrokuje neprijatne mirise, kao i metan, veoma snažan gas sa efektom staklene bašte koji ima i preko 80 puta viši efekat zagrijevanja u poređenju sa ugljen-dioksidom.
U slučaju požara na smetlištima situacija postaje još ozbiljnija: u vazduh se tada emituju polutanti organskog porijekla koji imaju toksične, mutagene, teratogene i kancerogene karakteristike. Tako jedna bačena nepojedena jabuka zapravo učestvuje u produbljivanju postojeće klimatske krize i aerozagađenja što dalje narušava naše zdravlje i stanje prirode. Dok se njenim kompostiranjem ove nedaće po ljude i planetu smanjuju.
Milja Vuković priznaje da ranije ni sama nije bila svjesna posljedica odlaganja bio-otpada na deponije, vjerovala je da je to neki super otpad koji se čak i na smetlištima razlaže tako da je dobar po prirodu. Kada je saznala da to nije tako, odlučila je da krene da kompostira. Ali prije nego što je konačno krenula s tim, godinu ili dvije se premišljala i nagovarala.
Pročitajte: Kako da sačuvate kompostište preko zime
Kako je sama kazala, mislila je da ti fizički i hemijski procesi iz nekog razloga kod nje neće odogravati. „Kompost me je demantovao.”
Površinski plodan sloj zemlje je neprocjenjiv resurs od koga zavisi snabdijevanje hranom. Zbog pritiska na zemljište koji vrše intenzivna poljoprivreda i urbanizacija njega ima sve manje. Za obnavljanje tek 2,5 centimentara površinskog sloja zemlje treba više od 100 godina. Ovde bi veoma bitnu ulogu mogao da igra upravo – kompost.
Od zemljišta zavisi poljoprivreda, a od poljoprivrede zavisi prehranjivanje rastuće populacije, ali i rešavanje problema gladi koji pogađa 10% populacije.
Trebalo bi da preokrenemo trend degradacije zemlje i da preduzmemo određene korake ka poboljšanju njenog kvaliteta. Ali prema Miljinim riječima, nije dovoljno da se kompostiranjem bavimo na individualnom nivou, već je neophodno sistemsko rješenje.