Ako imate vlastiti povrtnjak, vjerovatno ćete poželjeti imati i vlastiti kompost za obogaćivanje zemlje za sadnju. U nastavku vam predstavljam izuzetno učinkovit način kako napraviti kompost u svega 18 dana te kako ubrzati kompostiranje.
Kako ubrzati kompostiranje: Toplo kompostiranje
Toplo kompostiranje označava metodu kojom se optimizuje mikrobna aktivnost unutar kompostne hrpe, što će ubrzati kompostiranje. Ova metoda zahtjeva posebnu opremu, kao i vrijeme i ustrajnost. Bilo da vam je kompost potreban za izradu vrtne gredice ili za prihranu biljaka, svakako isprobajte metodu toplog kompostiranja.
Prednosti toplog kompostiranja
- Osnovna prednost toplog načina kompostiranja brzina razgradnje bio otpada. Toplim kompostiranjem već ćete za 2 do 3 sedmice imati gotov kompost dok se hladnim načinom kompostiranja kompost dobije tek za godinu dana.
- Za razliku od hladnog kompostiranja, toplo kompostiranje uništava patogene bolesti poput plamenjače na lišću paradajza i krastavaca. To znači da njegovim korištenjem nećete unijeti bolesti u vaš povrtnjak. Za razliku od toplog kompostiranja, za hladno kompostiranje nikako ne smijete koristiti bolesne biljke.
- Toplim kompostiranjem se razgrađuje i sjeme, korov i njegovo korijenje kao i lukovice.
- Dodatna prednost je što kod ovog načina kompostiranja u kompostu nema buba ni insekata jer će ih vrućina koja se razvija tokom procesa uništiti, baš kao i njihove larve.
- Osim toga, toplim se kompostiranjem mnogo bolje razgrađuje materijal pa je u konačnici rezultat fini kompost koji izgleda kao crni humus.
Pročitajte: Postupak slaganja kompostne hrpe
Kako napraviti kompost: Berkeleyska metoda
Berkeleyska metoda toplog kompostiranja razvijena je na Kalifornijskom sveučilištu Berkeley. Ova brza i učinkovita tehnika ubrziava kompostiranje te u 18 će dana proizvesti visokokvalitetni kompost. Za ovu ćete metodu trebati uložiti dodatni trud, ali ćete uštedjeti vrijeme. Ujedno ćete dobiti mnogo više komposta negoli hladnim načinom kompostiranja stoga je i više nego isplativa. Želite li je isprobati, evo što vam je činiti:
Kompostnu hrpu slažite u slojevima
-
- Za slaganje kompostne hrpe izaberite zaklonjeno mjesto, posebno ako kompost pravite u proljeće ili ljeto, kako se hrpa ne bi previše osušila.
- Takođe je bitno da tlo ispod hrpe bude propusno. S obzirom na to da hrpa mora biti barem 1 metar široka, trebaće vam za nju dosta mjesta. Kasnije ćete je još morati i okretati, stoga rezervišite barem 20 kvadrata za ovaj poduhvat.
- Skupite zeleni i smeđi bio otpad. Važno je da omjer između njih bude 30:1 u korist smeđeg. Zeleni bio otpad poput zelene pokošene trave, ostataka voća i povrća, te stajsko đubrivo i zeleno lišće sadrži azot pa se stoga brže razgrađuje. Smeđi bio otpad kao što je piljevina, karton, suvo lišće, slama, grane i ostali drvenasti i vlaknasti materijali sadrže ugljenik pa se sporije razgrađuju.
- Naizmjenično slažite slojeve zelenog i smeđeg bio otpada jedan na drugi sve dok hrpa ne dosegne metar u visinu i metar u širinu. Hrpa ne mora biti kompaktna već dodajete materijal rastresito kako biste unijeli zraka. Debljina svakog sloja trebala bi biti između 3 i 5 centimetara.
- U sredini stavite zeleni otpad jer će se on prvi početi razgrađivati i širiti toplinu.
- Dobro smočite svaki sloj. Hrpa mora biti vlažna do te mjere da je iz nje moguće istisnuti vodu.
- Visina hrpe mora biti barem 1 metar.
- Na posljetku sve prekrijte ceradom koju možete učvrstiti kamenjem ili nekim drugim teškim predmetima kako je vjetar ne bi odnio.
- Ostavite hrpu da miruje sljedeća četiri dana i nemojte je dirati niti još išta dodavati.
Cijeli proces kreiranja kompostne hrpe pogledajte u videu. Zahvaljujemo Billu Nelsonu iz Honest Open Permaculture na dopuštenju za korištenje ovog videa.
Tokom sljedećih 14 dana kompost okrećite svaki drugi dan
- Peti dan će kompostnu hrpu trebati okrenuti. Za okretanje koristite vile. Započnite s spoljašnjim dijelovima i prebacite ih na obližnju površinu gdje želite premjestiti hrpu. Nastavite grabiti spoljne dijelove komposta i bacati ih na novu hrpu kako bi na kraju sav spoljni materijal iz prve hrpe završio u središtu nove hrpe i obrnuto.
- Materijal prebacujte rastresito kako biste u hrpu unijeli kiseonik.
- Neka hrpa bude vlažna. Navucite rukavice i iscijedite šaku materijala za kompostiranje – trebala bi ispustiti samo nekoliko kapi vode. U slučaju da je kompost suh, dodatno ga zalijte. Ako je previše mokar, raširite ga da se osuši.
- Kompost bi trebao doseći idealnu temperaturu za šest do osam dana. U sredinu hrpe zabodite termometar kako biste sigurni da je temperatura između 50 i 65°C. Ako temperatura preraste 71°C mikroorganizmi će uginuti, hrpa će se ohladiti pa ćete cijeli proces morati započeti ispočetka.
- Postupak okretanja ponovite svaki drugi dan sve do 18. dana. Znaćete da je vaš kompost gotov kad se prestane zagrijavati i smrdjeti te se u njega počnu naseljavati crvi. Ponekad se može dogoditi da se proces završi i za manje od 18, ali možda će trebati i više od toga. Tad nastavite okretati kompostnu hrpu svaki drugi dan sve dok kompost ne bude gotov.
Postupak okretanja kompostne hrpe pogledajte u Billijevom videu.
Kvalitet komposta zavisi od bio otpada od kojeg ga pravite. Što je taj otpad raznolikiji i vaš će kompost biti bolji.