U 100 grama ajvara nalazi se 99 kCal, 1,5 g proteina, 13 g ugljenih hidrata i 5,3 g masti. Ajvar spada u hranljive, ali kaloriฤnije namaze, pa ga treba konzumirati umjereno.
Ista ova koliฤina ajvara predstavlja 5 odsto preporuฤenog dnevnog unosa kalorija, 2 odsto dnevnog unosa proteina, 5 odsto ugljenih hidrata i 8 odsto masti. Upravo iz masti i ugljenih hidrata ajvar dobija najveฤi dio svoje kalorijske vrijednosti.
Poreฤenja radi, 100 grama gaude ili edama ima oko 350 kCal, peฤeni krompir od 100 grama vredi 122 kalorije, a 100 grama svjeลพe paprike, paradajza ili spanaฤa nosi oko 20 kalorija.
ล ta sve ove brojke u ishrani znaฤe za vas?
Da li ajvar goji?
Ajvar ne goji ukoliko se jede u umjerenim koliฤinama, bilo da je u pitanju ajvar od barenih paprika ili od peฤenih. Crvena paprika, koja se koristi za pripremu ajvara, sadrลพi kapsaicin, supstancu koja ubrzava sagorijevanje masti i pomaลพe u mrลกavljenju. Meฤutim, ajvar je pun i ulja, koje poveฤava njegovu masnoฤu i kalorijsku vrijednost. Upravo zbog te kaloriฤnosti, bogatog ukusa i arome, ajvar moลพe brzo da zadovolji apetit i da smanji ลพelju za prejedanjem, ลกto ga ฤini odliฤnom namirnicom u borbi za odrลพavanje kilaลพe.
Zanimljivo je da crvena paprika ima manje ugljenih hidrata, ali i manje vlakana od zelene paprike.
Ipak, uzimajuฤi sve faktore u obzir, prije svega njegovu veฤu kaloriฤnost, nikako se ne preporuฤuje da ajvar jedete svakodnevno u veฤim koliฤinama. Tretirajte ga kao dobar dodatak jelu ili kao salatu, pa ga uzmite povremeno, u koliฤini od, recimo, 50 grama.
Proฤitajte: Deset najฤeลกฤih greลกaka koje mogu pokvariti vaลก ajvar
Da li je ajvar zdrav?
Za ajvar moลพemo reฤi da spada u visokonutritivne namaze i da ima brojne blagodeti po naลกe zdravlje, ukoliko se, kao ลกto smo veฤ rekli, konzumira umjereno i ako je u pitanju domaฤi ajvar koji se priprema bez aditiva i konzervanasa. Ajvar je 100% veganski proizvod koji ne sadrลพi gluten, ลกto ga ฤini odliฤnim izborom za osobe sa intolerancijom ili alergijama na ovaj protein.
Bogat antioksidansima
Spori proces kuvanja na niskoj temperaturi uspjeลกno ฤuva brojne hranljive sastojke iz crvene paprike koja je odliฤan izvor mikronutrijenata kao ลกto su vitamin C, vitamin A, vitamin B6 i gvoลพฤe.
Vitamin C je poznati antioksidans koji jaฤa imunitet, pomaลพe u obnovi ฤelija i doprinosi proizvodnji kolagena, ลกto je vaลพno za zdravlje kostiju, koลพe i kose.
Pored toga, crvena paprika u ajvaru sadrลพi antioksidanse kao ลกto su likopen, beta-karoten, lutein i zeaksantin, koji ลกtite ฤelije od oksidativnog stresa.
Jedno istraลพivanje je pokazalo da razliฤite vrste paprika imaju bioaktivna i antioksidativna svojstva.
Patlidลพan, koji se takoฤe koristi u ajvaru, bogat je vitaminom B12 i folnom kiselinom.
Suncokretovo ulje u ajvaru sadrลพi vitamin E, dok maslinovo ulje, koje moลพeลก koristiti kao zamjenu, ima joลก bolji nutritivni profil. Dobra vest je i da ulja koja se koriste prilikom pripreme ajvara predstavljaju polinezasiฤene masti, koje imaju pozitivan uticaj na rad srca i krvnih sudova.
Proฤitajte: Kako se pravi najbolji leskovaฤki ajvar
Bogat vlaknima
S obzirom na to da se priprema od povrฤa, ajvar predstavlja dobru dnevnu dozu unosa vlakana, koja su znaฤajna za zdravlje crijeva, kao i ฤitavog oganizma. Poznato je da vlakna utiฤu na regulaciju nivoa ลกeฤera i holesterola u krvi.
Za kraj, podsjeฤamo na ฤinjenicu da porijeklo rijeฤi ajvar vodi od turskog haviar, ลกto znaฤi kavijar. Ovo jelo na naลกim prostorima je uลกlo u masovnu ishranu poslije Drugog svjetskog rata, a nazivi โdomaฤi leskovaฤki ajvarโ i โmakedonski ajvarโ zaลกtiฤeni su kao brendovi od strane Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu, piลกe Zadovoljna.rs.