Redovno đubrenje mineralnim đubrivima višegodišnjih nasada obavlja se dva ili tri puta godišnje. Sastoji se od osnovnog đubrenja i prihrane. U osnovnom đubrenju primjenjuje se đubrivi s manje azota, a više fosfora i kalijuma, a u prihrani uglavnom se đubri azotnim đubrivima.
Osnovno đubrenje obavlja se u jesen, odmah iza berbe grožđa, voća ili maslina s kompleksnim NPK gnojivom. To je najčešće NPK 7-20-30, NPK 5-15-30, NPK (B) 5-15-30 (0,5), MAP (NP 11-54), NPK (SO3) 7-14-21(24). U nasadima vinove loze u vinogorjima pod zaštitom porijekla, gdje se proizvode čuvena i kvalitetna vina, primjenjuju se NPK đubriva bez hlora poput NPK (SO3) 7-14-21(24). U maslinicima se tokom jeseni dodaje 25 kg/ha azota odnosno 50 kg/ha UREE, koja služi za završetak razvoja ploda i nakupljanje ulja.
U osnovno đubrenje spada i đubrenje organskim đubrivima. Obavlja se u jesen, svake treće ili četvrte godine, zajedno s osnovnim đubrivom mineralnim đubrivima. Ukoliko se osnovno đubrivo ne obavi u jesen, đubri se u od januar do kraja mart. Proljetno đubrenje ili prvo prihranjivanje obavlja se kada temperature tla dostignu 5 – 10 °C, uglavnom UREOM ili KAN– om. Navedena gnojiva potrebno je plitko zaorati ili gdje je to nemoguće, rasipati prije kiše. Drugo je prihranjivanje najčešće iza zametanja plodova.
Pročitajte: Đubrenje mladih zasada voća i specifičnosti
Idealno je ukupnu količinu azotnih đubriva rasporediti bar u dva obroka. Rezultati istraživanja pokazuju da je jači rast i razvoj kod iste količine azota pri primjeni u više obroka u odnosu kada se sveukupna količina azotnih đubriva doda odjednom.
Prihranjivanje putem lista može uveliko doprinijeti opštoj ishranjenosti biljke i otpornosti na sušu i bolesti. Poznato je bez obzira na dobru opskrbljenost tla hranjivima u sušnim uvjetima ona su nedostupna. Zato je nužno osigurati neprekidan dotok hraniva kako bi se omogućio nesmetan i kvalitetan razvoj ploda i osigurao visok prinos. Prihranjivanje putem lista može se obaviti s Fertinama, hranjivim otopinama namijenjenim za prihranu u pojedinim osjetljivim stadijima razvoja tokom vegetacije. Ukoliko se prihranjuje samo azotom primjenjuju se otopine UREE. Koncentracija otopine UREE za voćke iznosi 0,5-2 %, za vinovu lozu 0,5 – 1 % dok za maslinu 3- 5 % otopina (otopi se 3-5 kg UREE u 100 l vode).