Kokcidioza (krvavi proliv) – Ovu bolest izazivaju paraziti iz klase protozoa (praživotinje).
U prirodi postoji veliki broj različitih vrsta kokcidija, ali određene vrste kokcidija napadaju samo određene vrste ptica. Od živine kokcidije najviše ugrožavaju kokoši. I to piliće u starosti od desetak nedjelja.
Jedina vrsta kokošijih kokcidacija napda isključivo slijepo crijevo pilića, a druge vrste – tanko crijevo. Zarazu prenose i siju prije svega oboljela čiji je izmet prepun kokcidija, a zatim ljudi na obući i raznim predmetima zagađenim izmetom zaraženih pilića. Pilići se zaraže najčešće zagađenom hranom i vodom, kljucanjem zaražene prostirke i td.
Kokcidioza se javalja u dva oblika – težem i lakšem. Na početku zaraze obično se javlja teži oblik oboljenja, a kasnije snaga bolesti opada.
Kod težeg oblika kokcidioze tok bolesti je vrlo brz i često se završava uginućem pilića u roku od 4 – 7 dana. Međutim, kada se javi u lakšoj formi bolest se vuče i po nekoliko nedjelja i veoma iznuri oboljela grla.
LIJEČENJE KOKCIDIOZE PILIĆA
U kliničkoj terapiji koriste se razna kokcidiocidna sredstva sa dosta uspijeha. U preventivi koriste se kokcidiostatici kroz hranu. Najpoznatiji su jonoforni antibiotici koji mogu biti jednovalentni i dvovalentni. Od jednovalentnih jonofora najčešće se upotrebljavaju Salinomicini, a od dvovalentnih Lasalocidi.
Postoje i vakcine protiv kokcidioze. Jedne su napravljene od živih a druge od inaktivisanih kokcidija. Vakcine su efikasne samo protiv onih kokcidija koje su sadržane u njoj, jer ne postoji unakrsna zaštita između Eimerija, navodi veterina.info.
Međutim i pored mogućnosti uspještnog liječenja, štete od kokcidioze su velike, jer ozdravili pilići zaostaju u porastu i vrlo sporo se oporavljaju. Utvrđeno je da se posljedice bolesti odražavaju i na nosivost živine, tako da nosilje koje su kao pilići bolovale od kokcidioze redovno imaju manju nosivost od grla iste rase i zapata koja nikad nisu bolovala.
Izvor: agrosavjet.com
PROČITAJTE:
Oboljenja živine uslijed nedostatka vitamina (avitaminoza)
Koji su to nedostaci kukuruza u ishrani živine?
Metode određivanja pola kod jednodnevnih pilića
Odlike dobrog pijetla za priplod – Odabiranje prema spoljašnjem izgledu