Ovih dana se često govori o mogućem kasnom mrazu, budući da smo dobili prilično proljećni februar. Znamo da baba Marta umije da se oglasi i da nas rashladi, a nje se najviše plaše svi koji uzgajaju voće.
Zato se i pribjegava krečenjenju stabala voća, jer je to najefikasniji način borbe protiv mraza.
Zašto se kreče stabla?
Krečenje stabala voćki sprječava pucanje i cijepanje kore stabla, do čega može doći zimi pri izloženosti izrazito niskim noćnim temperaturama i jakom suncu tokom dana. Bijela boja kojom se stablo premazuje, omogućava refleksiju svjetlosti i odbija sunčeve zrake, pa se krečenjem stabla smanjuje naglo zagrijevanje kore biljke ujutru i usporava kretanje vegetacije za nekoliko dana, što je posebno važno za kasne proljećne mrazeve, koji se očekuju i ove godine.
To je posebno važno za koštičavo voće (kajsije, šljive, breskve, višnje) koje je posebno osjetljivo na pucanje i ukoliko se ne okreči ima znatno manje šanse da opstane.
Krečenje je dobro i zbog visokih temperatura, kada se na stablu zbog jakih sunčevih zraka mogu pojaviti ožegotine, a štiti ga i od različitih glodara, kao što su miševi i zečevi, koji tokom zime mogu oštetiti koru stabla.