Kamelija – Ovi zimzeleni grmovi imaju izdržljivo, sjajno lišće i raskošno cvijeće, pa ne čudi što ih mnogi baštovani cijene.
Kamelija u sebi nosi eleganciju ruže, ljepotu anemone i prefinjenost orhideje, i zbog toga se često naziva kraljicom cvijeća. Spada u zimzelene biljke koje se mogu gajiti u bašti i kao saksijsko bilje.
Porijeklo
Kamelija ili japanska ruža se smatra najstarijom kultivisanom biljkom, a njeno porijeklo se vezuje za zemlje istočne Azije – Japan, Kinu i Koreju. Na naš kontinent je dospjela iz Japana prije oko 300 godina kada su je Evropljani donijeli kao sirovinu za proizvodnju čaja.
Kamelija cvijeta zimi i u rano proljeće, od januara do marta, u svojoj trećoj godini života. Zavisno od uslova i umješnosti gajenja, cvijet kamelije može trajati od samo nekoliko dana do čak par mjeseci. Cvjetovi koje rađa mogu biti jednostruki, dvostruki i poludvostruki.
Voli polusijenku i sijenku, toplu i vlažnu zelju i da je zaštićena od sunca i vjetra. Jako dobro podnosi hladnoću. Kamelija cvijeta u trećoj godini i zato je najbolje da kupite sadnicu iz rasadnika. Kod nas je najrasprostranjenija Camellia japonica.
Pročitajte: Kamelija – Kako da gajite ovu kraljicu zime
Sadnja
Kada saditi: U zonama 8-10, kamelije se mogu saditi u jesen, zimu ili proljeće. Međutim, u zoni 6 ili 7 ih je bolje saditi u proljeće kako bi se omogućilo uspostavljanje korijenja prije nego što nastupi hladnije vrijeme.
Gdje saditi: Lokalitet na mjestu zaštićenom od vjetra. U vrućim klimatskim uslovima locirajte ih tamo gdje su zaštićeni od jake svjetlosti ili sunca može da opeče lišće.
Kako saditi: Biljni nivo sa površinom tla; posebno izbjegavajte preduboku sadnju. Rupa za sadnju treba da bude duboka kao matična kugla i dvostruko šira. Ponovo napunite i ubacite korijen u rupu duboku od 6 do 8 cm. Centrirajte biljku i napunite, naginjući zemlju prema stranama. Vrh cvjeća treba da bude 4-8 cm iznad nivoa tla.
Zalivanje
Potrebno je zalivanje kada je tek posađena i kada su ekstremne suše. Biljke nakon 3 godine starosti ne traže puno vode, ali svakako kada ih zalivate provjerite da li je zemljište dobro drenirano.
Pročitajte: Rododendron – Zimzelena biljka koja cvjeta već krajem zime
Prihrana
Koristite đubrivo za kamelije u proljeće, nakon što cvijeće opade, zatim još jednom u ljeto, posebno ako primjetite da raste sporo ili da lišće izgleda rijetko i počne da gubi svoju tamno zelenu boju. Važno je da biljke ljeti ne zalivate dan prije prihrane. Ne treba preterivati ako je biljka već u plodnoj zemlji jer tada joj je potrebno malo đubriva. Takođe, ne treba da se prihranjuje ako je bolesna. Poslije avgusta nije potrebno đubriti jer biljka ulazi u period mirovanja.