Kalemljenjem prenosimo jedan ili viลกe pupova s matiฤnog stabla (plemke, sorte) na vegetativnu podlogu ili sjemenjak smokve.
Za kvalitetno kalemljenje osim znanja nuลพno je osigurati i odgovarajuฤi rezni alat i ostali pribor (noลพ za kalemljenje, voฤarsku pilu i vezivo, te kelemarski vosak za premazivanje rana tj. spojnog mjesta). Premda postoje razliฤiti naฤini kalemljenja, kod smokve se obiฤno primjenjuje okuliranje, pupanje i kalemljenje na rascjep.
Okuliranje
Okuliranje (kalemljenje na pup โ okce, kalemljenje pupoljkom โ oฤenjem) predstavlja najznaฤajniji i najviลกe primjenjivani naฤin kalemljenja. Navedeni naฤin kalemljenja vrlo je jednostavan, pa time i relativno lako izvediv, a ลกto osigurava veliku produktivnost rada dok je sami postotak prijema vrlo visok (i preko 95 %). Samo kalemljenje moลพemo provoditi na dva naฤina, ลกto znaฤi da trebamo razlikovati okuliranje na budni pupoljak i okuliranje na spavajuฤi pupoljak. Na budni pupoljak provodi se tokom kasnog proljeฤa, tj. u mjesecu maju, dok se okuliranje na spavajuฤi pup izvodi koncem ljeta, odnosno u mjesecu avgustu i poฤetkom septembra. Kalemljenjem na budni pup iste godine ฤe se razviti mladica iz pupa, ลกto je i pokazatelj uspjeลกnosti kalemljenja na budni pupoljak, a nacijepljeni pupoljak tokom rujna โ spavajuฤi pupoljak ostaje u stanju mirovanja sve do proljeฤa, ลกto znaฤi da kreฤe tek iduฤe vegetacije.
Okuliranje se provodi na pravilno oformljenom i kvalitetno razvijenom izbojku (podlozi) s pupom, skinutim s dijela dobro sazreleย mladice, plemke. Okuliranje se kod smokve moลพe izvoditi i na starijem izbojku (dvogodiลกnjem ili trogodiลกnjem).
Priprema podloge
Prije provedbe okuliranja potrebno je adekvatno pripremiti podloge koje se 15 dana prije cijepljenja oฤiste od svih boฤnih ogranaka do visine okuliranja. Nekada se ฤiลกฤenje podloga izvodi neposredno pred okuliranje, ลกto je posebno vaลพno za terene bez osiguranog zalijevanja u sluฤajevima pojave suลกe. Plemke se pak uzimaju s perifernih, osvijetljenih dijelova kroลกnje matiฤnog stabla i to neposredno pred okuliranje. One moraju biti zdrave, neoลกteฤene, odrvenjele i srednje bujne. Poลพeljno je prvo uzimati plemke samo jedne sorte koja se nacijepi spomenutim naฤinom, nakon ฤega se tek uzimaju plemke druge sorte. Na taj naฤin tokom kalmljenja smokava ne postoji moguฤnost mijeลกanja sorata u voฤnom rasadniku. Navedene plemke se s matiฤnih stabala uzimaju rano ujutro ili predveฤer, s tim da se s mladica odmah skine plojka lista, dok se peteljka ostavi (najmanje 1/3).
Tehnika kalemljenja
Tehnika kalmljenja okuliranjem provodi se u nekoliko faza, koje obuhvataju: pravljenje ureza na podlozi, skidanje pupa, umetanje pupoljka u napravljani urez i vezanje kalema. Drugim rijeฤima, oลกtrim reznim alatom na prethodno odreฤenoj visini zarezuje se kora u obliku slova T.
Kora se noลพem zarezuje oprezno iz razloga ลกto se ovom operacijom nipoลกto ne smije ozlijediti samo drvo. Prilikom pravljenja ureza u obliku slova T prvotno poprijeko zasijeฤemo koru u duลพine od 1 cm a tek nakon toga od sredine toga reza naฤinimo novi uzduลพni rez prema dole u duลพini od 2-3 cm. Potom se tupim dijelom kalemarskog noลพa ili dijelom noลพa koji je predviฤen za tu svrhu malo razmakne kora od drveta ulijevo pa udesno. Razmicanje kore provodi se paลพljivo i tek toliko koliko je dovoljno da se u naฤinjeni procjep umetne pup. ฤim je urez napravljen, noลพem se s plemke skine okce s pupom i drลกkom lista (ako je budni pup), stavi se u naฤinjeni urez ispod kore tako da se gornji kraj okca poravna vodoravno sa zarezanom crtom na podlozi.
Poลกto pup pravilno postavimo, pritisnemo koru podloge uz pupoljak s obje strane i umetnuti pup vezujemo odgovarajuฤim likom, gumenim ili polietilenskim vrpcama, podesnom lako rastezljivom plastikom i sl. Pri tomu vezivo treba omotati oko cijele duลพine reza vodeฤi raฤuna da ono nije ni labavo ni suviลกe jako stegnuto. Vezivanje se provodi spiralno odozgo prema dole, s razmakom veziva oko 0,5-1,0 mm.
To se radi zbog osiguravanja pristupa zraka, s tim da preko samog pupoljka vezivo nipoลกto ne smije doฤi. Dakle, pupoljak treba viriti ispod veziva koje je postavljeno tako da omoguฤava dobro priljubljivanje pupoljka uz podlogu. Deseti dan po okuliranju provjeravamo uspjeh kalemljenja na spavajuฤi pupoljak kada laganim pokretom dodirnemo drลกku lista โ ostavljenu peteljku. Ukoliko drลกka lista otpadne, okce se primilo te je kontrola pokazala uspjeลกnost provedenog okuliranja.