Opadanje plodova je prirodna pojava u voćnjacima. Prekomjerno opadanje može uticati na prinos i konačan rezultat proizvodnje.
Tokom vegetacije voćaka, opadanje plodova u umjerenom obimu predstavlja normalnu pojavu i javlja se svake godine. I pored obilnog cvjetanja, najčešće se samo manji broj cvjetova razvija u plodove koji ostaju na stablima sve do berbe.
Za postizanje dobre rodnosti, neophodno je da procenat zametanja plodova kod jabučastih voćaka bude oko 5-7 %, kod breskve, kajsije i šljive 10-20 %, dok je kod trešnje i višnje zavisno od sortimenta procenat zametanja 15-25 %.
Faktori koji utiču na pojavu opadanja plodova
Prekomjerno opadanje plodova, uzrokovano je čitavim nizom klimatskih i bioloških faktora.
Veliki uticaj na lošu oplodnju i zametanje imaju faktori spoljne sredine, kao što su hladna i vlažna proljeća, pojačana transpiracija u vrijeme cvjetanja, kao i nedostatak vlage u zemljištu.
Nešto kasnije, tokom vegetacije može se javiti slaba ishranjenost voćaka odnosno poremećaj u prometu organskih materija, pa i loša obezbjeđenost mineralnim azotom i mikroelementima posebno borom čiji nedostatak doprinosi opadanju plodova u svim fazama razvoja voćke.
Pročitajte: Opadanje plodova jabuka!
Razlog intenzivnijem opadanju plodova često je i loše odabran sortiment u momentu zasnivanja višegodišnjeg zasada.
Naime, određene sorte jabuka, krušaka, kao i velik broj sorti šljiva i trešanja su stranooplodne, ne mogu se oprašiti sopstvenim polenom već su upućene na međuoprašivanje i u okviru zasada moraju imati kompatibilne sorte oprašivače.