NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeKako iskoristiti ostatke hrane za zdravije biljke

Kako iskoristiti ostatke hrane za zdravije biljke

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

ฤŒesto imamo obiฤaj da bacimo koru citrusa u kantu, a nismo ni svjesni da to moลพe imati viลกestruke koristi za cvijeฤ‡e u kuฤ‡i.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Da bi vaลกe sobno cvijeฤ‡e bilo zaista lijepo, neophodno je da se pravilno njeguje, a to podrazumijeva izbor odgovarajuฤ‡e pozicije, zalivanje, zaลกtitu od ลกtetoฤina i redovno prihranjivanje.

Zemlja, bilo da je rijeฤ o onoj u saksiji ili u vrtu, vremenom se iscrpljuje i neophodno joj je dodavati elemente neophodne za rast i razvoj biljke, koja ฤ‡e bez prihrane samo ลพivotariti i postepeno propadati. Veoma je vaลพno ฤ‘ubriti zemljiลกte, a ako neฤ‡ete da kupujete veลกtaฤka ฤ‘ubriva, moลพete iskoristiti i ono domaฤ‡e.

U domaฤ‡e ekspres ฤ‘ubrivo spadaju ostaci hrane, ฤak i nekih piฤ‡a koje tako olako bacamo, a mogu se iskoristiti za bolji rast vaลกe biljke, i to bez ikakve obrade. Stavite ih u zemlju sa biljkama, koje ฤ‡e tako,ย a da niste potroลกili ni dinara, dobiti sve ลกto im je potrebno.

Voda u kojoj ste kuvali povrฤ‡e

Nikada nemojte bacati vodu u kojoj ste kuvali povrฤ‡e, jer je to pravi rudnik korisnih materija. Ostavite je da se ohladi i iskoristite za zalivanje biljaka u kuฤ‡i, vrtu ili na terasi โ€“ zemlju u koju su posaฤ‘ene vaลกe ljubimice obogatiฤ‡ete mineralima koji stimuliลกu njihov rast i razvoj.

Pivo

Zbog obilja ลกeฤ‡era, vitamina B i fermentisanih materija (kvasca), pivo je izvanredna prehrana za biljke, naroฤito zaย muลกkatle. Ukoliko ostatke ovog piฤ‡a (ono ลกto se zadrลพalo na dnu ฤaลกe, boce ili konzerve) sipate u vodu za zalivanje, vaลกe cvijeฤ‡e ฤ‡e dobiti odliฤan podsticaj za razvoj i cvjetanje.

Ovim rastvorom zalivajte biljke jednom nedjeljno. Kad smo veฤ‡ kod kvasca, koristan je i pekarski, koji se koristi za pripremanje tijesta i hljeba. Ukoliko ga pomijeลกate sa vodom za zalivanje (biฤ‡e dovoljna ฤetvrtina pakovanja na 5 l), pretvara se u moฤ‡no ฤ‘ubrivo za bilo koju biljku u vrtu, povrtnjaku ili u kuฤ‡i.

Ljuske kikirikija

Prije nego ลกto ih zakopate u podnoลพju biljke, drลพite ih nekoliko dana u vodi kako bi omekลกale. Razgraฤ‘uju se sporo, ali su veoma korisne jer sadrลพe obilje hranljivih materija, a pritom poboljลกavaju rastresitost zemlje.

Kora citrusa

Pomorandลพa, limun, grejp, mandarina i limeta bogati suย vitaminimaย i dragocjenim mineralima, koji su veฤ‡inom koncentrisani u kori. Zaista je ลกteta bacati najhranljiviji dio ploda, koji je prava riznica kalijuma, kalcijuma, fosfora, gvoลพฤ‘a i natrijuma.

Potopite koru u hladnu vodu i ostavite da odstoji 24 sata kako bi izgubila veฤ‡i dio svoje prirodne kiselosti i lakลกe se razgradila pomoฤ‡u mikroorganizama iz tla. Isjecite je na krupnije komade, pa pospite oko biljke i zatrpajte zemljom.

Kora ลกargarepe

Ako ljuลกtite ลกargarepu, znajte da odbacujete njen najbolji i najzdraviji dio jer je tu koncentrisana najveฤ‡a koliฤina hranljivih materija. Isjecite je na krupno i rasporedite po ลพardinjerama na terasi, u podnoลพju sobnih biljaka ili u vrtu. Kora ovog zdravog korijena bogata je vlaknima koja omekลกavaju zemlju, kao i dragocjenim mineralima kao ลกto su kalijum, bakar, mangan, veoma korisnim za zdravlje biljaka.

Ljuska crnog luka

Prilikom ฤiลกฤ‡enja crnog luka uvijek bacamo ljusku, ลกto je velika ลกteta jer ovaj papirasti omotaฤ sadrลพi dosta kalijuma, natrijuma, fosfora, kalcijuma, magnezijuma i cinka. Da biste ih iskoristili na najbolji moguฤ‡i naฤin, ostavite ljuske potopljene u vodi 24 sata da bi otpustile kiselinu i upotrebite ih za ฤ‘ubrenje zelenih i cvetnih, baลกtenskih i saksijskih biljaka.

Voda iz akvarijuma

Ako drลพite ribice, poznato vam je da s vremena na vrijeme morate mijenjati vodu kako biste im obezbijedili dodatnu dozu kiseonika. Meฤ‘utim, tu vodu ne treba bacati kako mnogi ฤine jer otpad iz akvarijuma sadrลพi obilje korisnih materija โ€“ prije svega algi i mikroorganizama, koji i te kako prijaju biljkama. Vodu koju izbacite moลพete upotrebiti za direktno zalivanje sobnog bilja ili je prosuti po cvjetnim lejama.

ฤŒaj

Bilo da se radi o crnom, zelenom ili bijelom ฤaju, listiฤ‡i ove biljke sadrลพe mnoลกtvo minerala koji ฤ‡e prosto preporoditi vaลกe ljubimice. Dakle, nemojte bacati ono ลกto ostane kad procijedite ฤaj, niti filter kesice (otvorite ih i sadrลพaj pospite oko biljke, a dobro ฤ‡e posluลพiti i ostaci napitka (ohlaฤ‘eni, naravno) kojima ih moลพete zaliti. Ovi savjeti ne vaลพe za industrijski proizvedene napitke jer sadrลพe vjeลกtaฤke boje i zaslaฤ‘ivaฤe.

Kora banane

Dosta kalijuma, jednog od tri esencijalna elementa, koji su sastavni dio svakog ฤ‘ubriva, pospjeลกuje i ubrzava cvat. Odsecite peteljku banane, isijecite koru na sitne dijelove i pomijeลกajte je sa zemljom. Kako se bude razlagala, tako ฤ‡e postepeno otpuลกtati u zemlju hranljive supstance.

Talog kafe

Soc kafe bogat je kalijumom, fosforom, bakrom i magnezijumom, otpuลกta azot i podstiฤe bujanje listova. Ako se pospe u podnoลพju baลกtenskih biljaka, biฤ‡e odliฤna odbrana od puลพeva i mrava. Izvanredno je ฤ‘ubrivo za acidofilne biljke (prija im kiseliji teren) kao ลกto su ruลพe, kamelije, azaleje, rododendron i hortenzije, jer poveฤ‡ava kiselost terena i neutraliลกe kamenac u vodi za zalivanje, piลกe „Krstarica„.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI