Dobro primanje voćaka i drveća prilikom sadnje može se osigurati rezidbom jer ona omogućava učvrćivanje novozasađenog stabla ili žbuna, podstiče grananje i cvjetanje, a starom stablu ili žbunu daje drugu mladost.
Rezidba prilikom sadnje podstiče grananje korijena, ako je u pitanju stablo ili žbun sa golim korijenom, i dijelova iznad zemlje (grana), a to je garancija učvršćivanja rasta biljaka u vašoj bašti. Ako je riječ o listopadnom stablu ili žbunu kupljenom s golim korijenom, ili pak o zimzelenoj biljci koja je u kontejnerima ili posudama – nećete postupiti na isti način.
Listpoadno drveće ili žbunje kupljeno s golim korijenom treba da se sadi između novembra i marta. Rezidba prilikom sadnje odnosi se na grane i korijenov sistem. Čupanje biljke radi prodaje djelimično ipak ošteti korijen. Prilikom sadnje primijenjuje se postupak prikraćivanja korijenja za nekoliko centimetara koji se zove “čišćenje” korijnja (rezidba korijena). Taj postupak podstiče stvaranje mnogih malih korijenčića koji će osigurati dobru ishranu biljake i dobro učvršćivanje u zemlju. Iskoristite priliku da pritom odsiječete bolestno, uništeno i mrtvo -suvo- korijenje. Sačuvane grane skratite za otprilike jednu trećinu njihove dužine, poštujući uz to habitus- izgled biljke i izjednačavajući volumen korijena sa granama.
Zimzeleno stablo ili žbun, kupljeno sa korijenom u grudvi zemlje, treba posaditi u proljeće, najbolje u martu. Biljka u posudi može da se zasadi u svako doba godine. Zadovoljite se smanjenjem bujnosti grana tako da ona bude uravnoteži sa korijenom. Odsijecite sitne ili oštećene grane. Ako je u pitanju cvijetni žbun kupljen u posudi, ne orezujte ga ako ga sadite prije ili za vrijeme cvjeranja. Sačekajte da cvejtovi opadnu da biste ga orezali i tada primijenite prvu rezidbu, takozvanu rezidbu za cvjetanje.