Gašenje „Aluminija“, problemi „Mitala“, kosovske takse, utiecali su na katastrofalne pokazatelje, kaže Jašarspahić
U prvih osam mjeseci ove go Add Photo Gallery
Pad BDP-a
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, objašnjava da se do zabrinjavajućih podataka moglo doći i činjenicom da je ugašen „Aluminij“, te i da „Mittal“ ima barijere kod izvoz u zemlje Evropske unije.
– S druge strane, izvoznici iz BiH uglavnom proizvode djelove i opremu za metalnu industriju, a to nije roba široke potrošnje. Tako da se smanjenje industrijske proizvodnje i investicija u zemljama EU koji koriste ovu robu, odražava direktno na nas – kazao je Jašarspahić.
Što se tiče povećanja uvoza, to je rezulltat privredne aktivnosti u BiH, ali i nedovoljne zaštite domaćih proizvođača, smatra on.
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić kazao je za “Avaz” da je BiH tehnički ušla u recesiju, jer dva kvartala zaredom imamo negativni rast.
– Razlozi za takav razvoj situacije su vanjske prirode. Prije svega zbog negativnih efekata razmjene sa Turskom, Rusijom i Kosovom. Naš izvoz u Tursku je pao, a uvoz povećan. Tu su i takse sa Kosova i izvoz u Rusiju. Kada se sve sagleda, imamo za rezultat pogoršanje vanjskotrgovinske razmjene i i u četvrtom kvartalu prošle i prvom ove godine. Sve to je utjecalo da padne i BDP – kazao je Hadžić.
Crne prognoze
Dodaje da su smanjene prognoze rasta za ovu godinu.
– Do kraja godina će doći još do smanjenja, što je katastrofalna situacija za BiH, jer znamo da je šest posto minimalni rast koji nam treba, a još ako dođe do smanjenja, može doći do većeg iseljavanja stanovništva, jer niko nema vremena da čeka za bolje sutra koje ne dolazi. Posebno je zabrinjavajuće da je i u avgustu izvoz i uvoz bio manji za 100 miliona u odnosu na prošlu godinu – kazao je Hadžić.
Uvozimo 20 miliona hljeba iz Brazila i Argentine
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo je istakao je da su ovo katastrofalni podaci.
– Mjesecima upozoravam da je sramota što uvozimo 92 posto hrane. Uvozimo hljeb iz Brazila i Argentine u vrijednosti od 20 miliona KM godišnje. Postali smo totalni ovisnici o uvozu– rekao nam je Bićo.
APSURD je da BiH godišnje uveze skoro 200 miliona KM vrijednosti vode, sira 100 miliona KM
BROJKE
Januar – Avgust
Izvoz – 7 milijardi i 639 miliona KM, 2,3 posto manje
Uvoz – 12 milijardi i 993 miliona KM, 2,4 posto više .
Izvor: Avaz