Za zalivanje sobnih biljaka ne postoje precizna pravila. Ono zavisi od vrste biljke, temperature, godiลกnjeg doba, poloลพaja biljke (da li je u sijenci ili na direktnom svjetlu), veliฤine saksije i materijala od koga je napravljena, kao i faze rasta. Biljka kojoj je potrebno zalivanje prepoznaje se prije svega po klonulosti listova, a njen zemljiลกni supstrat je svjetlije boje i na dodir mrviฤast.
Zimi treba zalivati biljke ujutru, da bi se do uveฤe zemlja malo osuลกila. Za vrijeme toplih ljetnih dana najbolje je da se ujutru zalivaju, a po potrebi i uveฤe.
Koja voda se moลพe koristiti za zalivanje?
Kiลกnica, destilovana, prokuvana ili odstajala voda su najbolje za zalivanje biljaka. Moลพete da dodate malo limuna ili malo vjeลกtaฤkog ฤubriva u odstajalu vodu, to ฤe im prijati.
Zalivanje hladnom vodom izaziva stres korijenja, a kod nekih biljaka opadaju i cvjetovi. Idealna za zalivanje je odstajala voda sobne temperature.
Kada je potrebno zalivati biljke?
U principu biljke se zalivaju viลกe kada su u periodu vegetacije, u punom rastu, listaju i cvjetaju. Takoฤe se zalivaju viลกe, kada je visoka ambijentalna temperatura, kada su zasaฤene u poroznom supstratu ili u tijesnim saksijama.
Zalivanje treba prilagoditi zahtjevima biljke. Postoje biljke, koje ne mogu da podnesu nedostatak vode, pa se suลกe i venu. Zato kod njih strogo treba paziti da se izmeฤu dva zalivanja zemlja ne presuลกi. Takve biljke su na primjer kalatea, ciklama, ciperus, adianum, kalceolarija, dioneja, fikus pumila, fitonija, nefrolepsis, nertera, selaginela, spatifilum, streptokarpus. Biljke koje mogu da podnesu i kada se ponekad ne zaliju su kaktusi, sukulenti, aspidistra, juka, nolina, zamija, hoja, dracena, cikas palma, jatrofa, pahipodijum.
Kada se biljka ne zaliva duลพe vrijeme moลพe da doฤe do oลกteฤenja. Ako kasnije dobije veฤu koliฤinu vode, ฤesto odbaci listove, a kada se zatim uredno zaliva potjera nove.
Proฤitajte: Zalivanje biljaka za vrijeme odmora โ Potreban vam je samo KANAP!
Da bi se utvrdilo da li je biljci potrebno zalivanje, nije uvijek dovoljno da se opipa samo povrลกina zemlje u saksiji, jer zemlja u dubini saksije moลพe da bude vlaลพna, a gornji sloj suv, zbog toplote i suvog vazduha u sobi. Takoฤe, kada se ฤeลกฤe zaliva samo povrลกina, ona postaje tamna i vlaลพna, a ostala zemlja je potpuno suva.
ล ta kada previลกe zalijemo biljku?
Kada se biljka previลกe zaliva klone, a za nekoliko dana na ivicama ili na sredini lista se pojavljuju tamne mrlje, koje postaju crne i formiraju nekroze. Korijenje poฤinje da truli, a biljku ฤesto napadaju gljivice. Zato treba odmah prestati sa zalivanjem i biljku staviti na suvo mjesto koje se dobro provjetrava. Preporuฤuje se uklanjenje opuลกtenog ili korijena sa tamnim mrljama, kao i zamjena saksija i supstrata nekim koji ima lagan mehaniฤki sastav ili suลกenje postojeฤeg.
Proฤitajte: Zalivanje cvijeฤa mlijekom? I joลก mnogo korisnih trikova za cvijeฤe bez mane!
ล ta kada zaboravimo da zalijemo biljku?
Ako se zbog propusta u zalivanju neka biljka osuลกi, stavite je u kadu ili u veฤu posudu sa vodom dok se zemlja ne natopi, ลกto traje obiฤno preko noฤi.