Prilikom uzgoja za početnu sezonu uzmite presadnice povrća, a kasnije povrće uzgajajte iz sjemena. Sadnice trebaju biti zdrave, bez znakova bolesti.
Prilikom planiranja i ulaska u vrtlarske vode osobe zbog entuzijazma često krenu prevelikim koracima. Ne čudi stoga da se često dogodi da je taj korak preširok, ne uspijemo ga pratiti, te ne dobijemo očekivane rezultate. Rezultat toga je gubljenje vjere u vrtlarenje. Upravo nam uzgoj povrća na maloj površini omogućuje sticanje pozitivnog vrtlarskog iskustva.
Uzgoj povrća možemo planirati na terasi, balkonu, krovu zgrade ili kuće. Zavisno od mogućnosti planiramo i radove.
Prilikom uzgoja za početnu sezonu uzmite presadnice povrća, a kasnije povrće uzgajajte iz sjemena. Sadnice trebaju biti zdrave, bez znakova bolesti.
Prije sadnje pripremite žardinjere ili dijelove vrta koje želite zasaditi. Pripremite tlo te dodajte po potrebi supstrat koji će biljakama omogućiti rast i razvoj. Kod sadnje, obzirom da se radi o manjim prostorima, vodite računa o veličini biljaka. Posadite one vrste povrća koje su niže te ne trebaju puno prostora ni za korijen ni za stabljiku.
Da bi se što kvalitetnije oduprli napadu štetnika kombinujte vrste. Prilikom kombinacije vodite računa da poštujete biološko ekološke potrebe biljaka posebno s osvrtom na sunce i vodu te na podnošenje u susjedskim odnosima.
Vodite računa da ćete povrće koje sadite i konzumirati. Evo liste biljaka kojima je upravo sad vrijeme za sadnju, a super su izbor i za početnike:
1. Pokušajte s ružama
Kraj februara i početak marta idealni su za sadnju pojedinih vrsta ukrasnog bilja, a posebno za proljetnu sadnju ruža, pod uslovom da je toplo i da tlo nije smrznuto. Valjalo bi prorijediti i presaditi ljekovito i začinsko bilje. Uskoro kreće rezidba grmova i voćaka.
2. Sjetva u zatvorenom
Još stignete u zatvorenom posijati paprike, feferone i patlidžane, peruanske jagode i tomatillo, te celer i tikve. Takođe, idealno je vrijeme za sjetvu paradajza. Možete posijati i dio trajnica i cvijeća koje duže raste kako bi čim prije počelo cvasti.
3. Peršun je sjajan izbor
Peršun ne treba toplo tlo za nicanje, a niče čak i do 30 dana. Stoga njega možete sijati sad, ali ne zaboravite na moguće hladne proljetne kiše koje mogu nabiti tlo koje ste prije fino obradili i posijali. Stoga je bolje zasaditi ga u teglicu i držati na terasi.
4. Krenite sa špinatom
Špinat odlično uspijeva u hladnije doba godine i podnosi manje minuse, za ranu berbu možete ga posijati već sad.
5. Salata je jako zahvalna
Salata voli hladnije vrijeme i često sama niče u rano proljeće. Isto je i s rukolom.
6. Grašak i bob
Grašak je jedna od kultura koja takođe voli hladnije vrijeme i njega se može posijati već sad na otvoreno. Ako sijete rani grašak, prve plodove ubirete već za nekih 7 nedjelja. Bob se takođe sije tokom februara, a ako ne stižete možete to učiniti i početkom marta.