Naime, šoljicu kafe ne biste trebali popiti čim ustanete iz kreveta nego sat vremena nakon što se probudite. U tom trenutku proizvodnja kortizola u tijelu je na jednom od tri vrhunca u danu, pokazali su rezultati jedne kliničke studije.
Kortizol se inače smatra “hormonom stresa” jer se luči u većim količinama kada osjećamo naprezanje ili napetost kod okolnosti koje smatramo zahtjevnim.
Pročitajte: Kafa sa maslacem – Pogledajte zašto je dobro kafu obogatiti ovim dodatkom
No, kortizol se može smatrati i “hormonom budnosti” jer razlog zbog kojeg tijelo proizvodi više kortizola kada smo pod stresom jeste da bi nas razbudio i da bismo bili na oprezu.
Konzumacija kofeina dok je tijelo na vrhuncu proizvodnje kortizola uči tijelo da proizvodi manje kortizola, tvrde hronofarmakolozi koji proučavaju način na koji lijekovi, poput kofeina, djeluju na prirodne biološke ritmove našeg tijela.
Ne samo da to potkopava učinak kofeina, već smanjuje i sposobnost razbuđivanja koju kortizol ima. Uz to, to može pridonijeti razvoju tolerancije na kafu što znači da nam je potrebno sve više i više kafe da bismo postigli iste učinke.
Pročitajte: Da li kafa može da se pokvari?
Dakle, da biste u potpunosti iskoristili učinke koje kafa nudi, prvu šoljicu popijte sat vremena nakon što se probudite, savjetuje The Healthy.
Drugi vrhunac proizvodnje kortizola je oko 13 sati, a zatim oko 17 sati pa u nekom od tih trenutaka možete popiti sljedeću šoljicu kafe, piše N1.