Plod manjige je okrugao, u zrelom stanju, krajem listopada, naranฤasto-crvene boje, koji je i po bobi i po obliku sliฤan plodu pitomih vrtnih jagoda, a s vanjske strane je bradaviฤast. Proces sazrijevanja plodova obavlja se postepeno tako da se na stablu u isto vrijeme nalaze i zeleni, ลพuti, naranฤasti i crveni plodovi.
Paลพljivo s koliฤinom
Istovremeno se na stablu nalaze i zreli plodovi i lijepi bijeli ili roza zvonasti cvjetovi u grozdovima, vrlo sliฤni vrijesu, medonosni koje rado posjeฤuju kukci, a naroฤito pฤele. Iz bijelih grozdastih cvatova razvijaju se cvjetovi, koji ฤe za godinu dana postati plodovi manjige.
Zreli plodovi su jestivi i ukusni, ali konzumiranjem veฤe koliฤine svjeลพih plodova mogu se izazvati probavne smetnje, jer se u organizmu oslobaฤa alkohol manitol, ลกto izaziva i laganu opijenost i vrtoglavicu.
Latinski naziv joลก od davnina nas uฤi da sam naziv biljke โunidoโ, ลกto dolazi od โunium tantum edoโ a na latinskom znaฤi โjedem samo jedanโ.
Plod je bogat ลกeฤerom, uglavnom glukozom i fruktozom, a specifiฤnoj aromi ploda najviลกe doprinose C vitamin, jabuฤna i gelna kiselina. Najnovija istraลพivanja svjeลพeg ploda ukazuju na visok udio nutritivnih antioksidansa โ flavonoida, vitamina C, E i karetenoida.
S obzirom na bogatstvo sadrลพaja bioaktivnih komponenata, veฤ pomalo zaboravljeni i prezreni plodovi manjige u posljednjih nekoliko godina postaju visoko vrijedna namirnica.
Pripravci od ljetnog izboja โ lista planike, kao ลกto su dekot, ekstrakt i macerat koriste se kao diuretik, ali i kao sredstvo za lijeฤenje arterijske hipertenzije. Tanini iz lista manjige koristili su se za ลกtavljenje koลพe.
Liker i marmelada od manjige
Za pripremu likera svjeลพe ubrane posve zrele plodove manjige zgnjeฤit ฤete i staviti u staklenu bocu ลกirokog otvora, dodat ฤete isto toliku koliฤinu ลกeฤera, koji ฤete prethodno na laganoj vatri otopiti i dodati dvostruko veฤu koliฤinu rakije lozovaฤe ili koje druge voฤne rakije.
Staklenku ฤete dobro zatvoriti, da ne hlapi, svakog dana dobro protresti da se masa promijeลกa, drลพati na svijetlom mjestu na temperaturi od oko 15 stupnjeva C najmanje 30 dana, nakon ฤega ฤete liker procijediti i preliti u boce.
Pekmez ili marmelada od manjiga izvrsne je kvalitete, a spravlja se tako da se zreli plodovi, svjeลพe ubrani zgnjeฤe, doda od ukupne mase manjiga ยผ oguljenih i na sitno isjeckanih jabuka i stavi kuhati 30 minuta, na laganoj vatri uz stalno mijeลกanje. Nakon ลกto su manjige omekลกale, procijedite ih kako biste odstranili sjemenke, nakon ฤega procijeฤenu masu ponovno stavite kuhati na laganoj vatri uz stalno mijeลกanje joลก 30 minuta. Nakon ลกto se masa skuhala, dodajte na kilogram kuhane mase kilogram ลกeฤera, te nastavite kuhati joลก desetak minuta dok se ลกeฤer ne otopi i limunska kora ne proลพme s manjigama.
Kuhanu marmeladu stavite u staklene boce i odmah poklopite i okrenite bocu na poklopac.
Izvor: maslinar.com