Srijemuš je jedna od moćnih samoniklih biljaka koja obnavlja tijelo od glave do pete.
U narodu poznat kao medvjeđi luk, srijemuš sadrži obilje etarskih ulja, vrijedne minerale, soli, šećer, vitamin C, karotin, bjelančevine, masti i alicin.
Ukoliko protrljate bilo koji dio biljke među prstima, osjetićete karakterističan miris bijelog luka.
Ali, kada zagrizete list srijemuša, njegov glavni sastojak alin, pod uticajem kiseonika, pretvara se u alicin koji odlično djeluje na kardiovaskularni sistem i pomaže da krvni sudovi ostanu mladi i elastični.
U isto vrijeme, spriječava da se krv lijepi za krvne sudove.
Upravo je o njegovim ljekovitim dejstvima govorio travar Marko Stevanović u emisiji 150 minuta na Prva TV.
Pročitajte: Pesto od srijemuša: Sos od najzdravije proljećne biljke
„Srijemuš je samonikla jestiva biljka. Po predanju, medvjed kada izađe iz zimskog sna, prvu biljku koju koristi, jeste srijemuš a sve to kako bi očistio svoj organizam. Srijemuš je jedna od najjačih ljekovitih biljaka za čišćenje organizma, jača imuni sistem, otklanja loš holesterol. Ovu biljku možemo da iskoristimo na razne načine“, ističe Marko.
On takođe naglašava da je srijemušu upravo počela sezona i biće ga do sredine maja. Kako dodaje, srijemuš raste u šumovitim predjelima, prija mu humusno zemljište.
„Najčešći oblik konzumacije srijemuša je u vidu salate, i tako je i najbolje da se koristi jer ima mnogo ljekovitih supstanci, od kojih je najljekovitiji alicin, koji nakon dva do tri sata izgubi dva do tri posto svoje ljekovitosti, tako da je najbolje da se iskoristi odmah“, istče marko Stevanović-
Pored toga što čisti organizam od toksina, ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo.
Šta sve liječi sremuš?
Srijemuš ublažava glavobolju, usporava proces starenja, štiti od moždanog udara, podiže opštu otpornost organizma.
On takođe olakšava tegobe kod respiratornih bolesti, iskašljavanje i pražnjenje sinusa, pomaže kod gripa i prehlade.
Jača srce i krvne sudove, prevenira kardiovaskularna oboljenja, arteriosklerozu, štiti od infarkta, reguliše krvni pritisak.
Takođe, snižava loš holesterol i masnoće u krvi, čisti krvotok, a smanjuje tegobe kod gastritisa i čira, podstiče lučenje supstanci koje štite sluzokožu želuca, pozitivno djeluje protiv parazita, povoljno utiče na normalizaciju crijevne flore, prevenira bolesti jetre i organa za varenje.
Pročitajte: Srijemuš ili medvjeđi luk – Među najzdravijim, a i dalje je besplatan!
Srijemuš jeste izuzetno ljekovit, ali treba naglasiti i da srijemuš ima svog otrovnog dvojnika, te ako ne kupujete na pijaci, obratite pažnju na to šta berete.
Na livadama i pašnjacima može potkrasti biljka slična njemu – mrazovac, koji je vrlo otrovan.
Mrazovac je opasan, zbog svog sastojka kolhicin, a ne postoji protivotrov. Jedini i vjerovatno najsigurniji metod da ih razlikujete jeste miris.
Listovi medvjeđeg luka, odnosno srijemuša, zašiljenog su vrha, jarko zelene boje i mirišu na bijeli luk.