Tokom zime sakuplja se crna jova (Alnus glutinosa L.) u narodu je poznata i kao elfa, jova, jovovina, joškovina, jah, jahovina, jeja ili jela.
Izuzetno je ljekovita, posebno kora i plodovi. Kada se odsijeku s grančicama, plodovi se odvajaju i suše na promajnom mjestu. Kora se skida u rano proljeće i suši. Suvi biljni dijelovi se čuvaju na suvom mjestu, upakovani u vrećice.
Pročitajte: BIJELI BOR I JELA – Načini upotrebe kod različitih tegoba
Crna jova je listopadno drvo koje raste pored rijeka, potoka i na plavnom zemljištu u niziji, ali i na nadmorskoj visini do 1000 metara.
Jednodoma je biljka, s jednopolnim cvjetovima. Muški (rese) sakupljeni su na dugoj peteljci, dok ženske rese čine jajastu šišaricu koja sazrijeva u kasnu jesen.
Svi dijelovi crne jove sadrže tanine, ali su najbogatiji plodovi, u kojima ih ima oko 2%. Sadrži i emozin, masno ulje i druge ljekovite sastojke, navodi se u časopisu “Dobro jutro”.
Pročitajte: Švedska grančica ima 46 ljekovitih dejstava
Jova dobro djeluje na stomačno-crijevne bolesti, razna kožna oboljenja i opekotine, zastavlja krvarenje iz usta i desni. Zahvaljujući antibakterijskim svojstvima, list se stavlja na rane i čireve.