NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeČestoslavica – Veronika jača pamćenje, otklanja vrtoglavicu, a zovu je lijek svijeta

Čestoslavica – Veronika jača pamćenje, otklanja vrtoglavicu, a zovu je lijek svijeta

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Čestoslavica je trajna zeljasta dlakava biljka, visoka 10—35 cm. Cvjetovi su plavi (rjeđe bijeli sa ružičastim žilicama) i udruženi u grozdaste cvijetove. Korijen puzi u zemlji i iz njega koso, djelimično izbija stablo. Čestoslavica za zdravlje i liječenje mnogih bolesti je među najpoznatijim biljka sa svojim ljekovitim svojstvima.

Cvijeta od maja do jula. Kada su Rimljani zaposjeli sjever Evrope i tamo otkrili čestoslavicu, nazvali su je „lijekom svijeta“. Njene ljekovite moći su se tako brzo proslavile, da su ušle i u poslovicu.

Kad bi Rimljanin htio da oda priznanje i pohvali neku značajnu ličnost, rekao bi za nju da ima „toliko dobrih osobina, kao cijenjena trava Veronica.

Čestoslavica za zdravlje

Njen cvijet, koji se koristi kao lijek, ima latice koje opadaju i na najmanji dodir. Nijemci su duhovito nazvali ovaj cvijet „muška vjernost” (Mannentreu). Čestoslavica je izvanredno sredstvo za čišćenje krvi, a samim tim liječi i kožne bolesti. Pomiješana sa svježim koprivinim vršcima, u stanju je da izliječi čak i kronični ekcem. Djelotvorna je kod staračkog svraba, tu joj skoro nema premca.

Stanište: Raste po vlažnim mjestima i šumama do 1.000 m nadmorske visine. Ukusa je gorkog i pomalo oporog.

Ljekoviti dio biljke: Upotrebljava se biljka u cvatu (Veronicae herba). Sadrži tanina, nepoznat alkaloid, nekoliko heterozida , saponozid, gorke materije, manitola, voska, organskih kiselina, etarskog ulja i šećera.

Čestoslavica ljekovitost

  • Za lakše iskašljavanje sluzi: po 30 g razgona, podbjela i morača i 10 g korijena ljubičice se pomiješa. Tri supene kašike smjese popari se sa pola litra ključale vode, poklopi i poslije 2 sata ocijedi, zasladi medom i pije toplo svaka 2 sata po 1 kašika.
  • Za umirivanje napada kašlja: po 20 g razgona, cvjeta sljeza i podbjela, nane i miloduha se pomiješa, pa se postupi kao pod prvog primjera.
  • Protiv zatvora: po 30 g lišća bijelog jasena i suhih šljiva i po 20 g razgona i sladića se pomiješa. Dvije supene kašike smjese kuha se 15 minuta u 400 g vode, ostavi 2 sata pa se pola popije izjutra, a pola uveče.
  • Čestoslavica za zdravlje pomaže i olakšava varenje i rad crijeva, a sprječava i proljev. Za umne radnike prava je blagodat ako pred spavanje popiju šolju čaja od ovog cvijeta. On jača memoriju i pomaže protiv vrtoglavice, djeluje umirujuće. Otklanja i pojave „blokade memorije”. Kad se pomiješa sa celerovim korijenom, djeluje protiv nervne slabosti i odlično je sredstvo protiv depresije.
  • Njeno polje djelovanja se prostire i na reumatske bolesti, gdje je vrlo efikasna, liječi i pijesak u bešici, kao i žuticu. Svjež sok također liječi ekceme, a tinktura djeluje protiv kostobolje. Zbog svih navedenih osobina, svako bi trebalo da napravi čajnu kuru jednom godišnje. Ona djeluje kao preventiva protiv zakrčenja krvnih sudova i daje tijelu elastičnost.
  • Čestoslavica je najpoznatija biljka za liječenje: ekcema – antiekcemik (čajna terapija te mazanje oboljelih mjesta svježim sokom cvjetnih vrhova), bolesti kože (ekcema, osipa, raznih ozljeda kože, opeklina, svraba kože, staračkog svraba kože, lišajeva, čireva, dobro je čestoslavici dodati u čajnoj mješavini cvijet bazge, koprivu, listove oraha, maćuhicu, neven, stolisnik, troskot itd.)

Čestoslavica čaj

Čajnu žlicu, suhe, usitnjene biljke preliti s 2,5 dl kipuće vode, ostaviti poklopljeno 5-10 minuta i procijediti. Piti 2-3 puta dnevno šalicu svježe pripremljenog čaja, u gutljajima, između obroka. Kod dišnih tegoba čaj se sladi medom. Jači (2 čajne žlice na 2,5 dl vode), nezaslađeni čaj koristi se za ispiranje usne šupljine i ždrijela i za obloge kod kožnih bolesti.

Sok od čestoslavice: Svježu čestoslavicu oprati vodom i iscijediti u sokovniku. Kod kožnih bolesti piti 2 puta dnevno po 1 žlicu svježe iscijeđenog soka. Sok koristiti i za mazanje kože 2-3 puta tijekom dana.

Tinktura od čestoslavice: Svježi, nadzemni dio čestoslavice u cvatu sitno se nasjecka i prelije vinom. Ostavi se stajati 24 sata uz povremeno miješanje ili protresanje. Nakon toga se procijedi i pije kod bolesti pluća i jetre. Tako pripremljeno vino uz dodatak suhe čestoslavice usitnjene u prah preporučivalo se kao lijek za bolesne bubrege, te kod debljine i neplodnosti žena.

Izvor: narodnilijek.com

PROČITAJTE:

40 smokava za 40 dana – Prirodni lijek koji će vas preporoditi

Čaj od breze – Protiv bubrežnog kamenca, reume, za pročišćavanje krvi i mnoge druge bolesti

Potočarka – Dragocjena biljka koja sadrži više vitamina C od limuna

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI