NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoBolesti korijena i prizemnog dijela stabla rasada

Bolesti korijena i prizemnog dijela stabla rasada

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Povrtari spremaju zemljiลกte za novu sezonu, ali bolesti korijena i prizemnog dijela stabla vrebaju iz tla. Primijenite mjere zaลกtite i dezinfikujte zemljiลกte prije sjetve.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Prouzrokovaฤi bolesti korijena, prizemnog dijela stabla i uvenuฤ‡e izazivaju fitipatogene gljive iz roda: Phythium spp., Phytophtora spp., Rhisoctonia spp., Fusarium spp., Verticilium spp.

Simptomi koje prouzrokuju ove gljive su razliฤiti, zavisno od fenofaze u kojoj je ostvarena zaraza, mjesta infekcije, odnosno biljnog organa i spoljaลกnjih uslova. Rasad i mlade biljke mogu biti zaraลพene u predjelu korjenovog vrata, koji nekrotira i oboljele biljke polijeลพu i brzo propadaju.

Proฤitajte: Praktiฤni savjeti โ€“ Kako pravilno dezinfikovati plastenik?

Pri zarazi korjenovog vrata rasaฤ‘enih biljaka uoฤava se mrka zona tkiva u prizemnom dijelu stabla.ย Zaraลพene biljke naglo venu i suลกe se. Mrka nekroza se javlja i na gornjim dijelovima stabla ili boฤnim granama, najฤeลกฤ‡e u pazuhu lista. Gljiva preko lisne peteljke moลพe da prodre i u lisku, ลกto je rjeฤ‘a pojava. Na liลกฤ‡u se u poฤetku javljaju sitne tamnozelene pjege, koje se vremenom poveฤ‡avaju i suลกe.

Prouzrokovaฤi uvenuฤ‡a biljaka dovode do zaฤepljenja i propadanja sprovodnih sudova stabla, obiฤno u njegovom prizemnom dijelu, ลกto se manifestuje mrkom bojom sprovodnog sistema na popreฤnom presjeku stabla.

Bolesti korijena i prizemnog dijela stabla vrebaju iz tla

Sve navedene vrste su zemljiลกni paraziti koji se odrลพavaju u zemljiลกtu, u biljnim ostacima u vidu micelije ili u vidu reproduktibnih organa za prezimljavanje. Hladno i vlaลพno zemljiลกte pruลพa povoljne uslove za razvoj vrsta iz roda Phythium spp, Fusarium spp, dok vlaลพno i toplo zemljiลกte omoguฤ‡ava razvoj Rhisoctonia spp.

Za suzbijanje ovih patogena u zatvorenom prostoru potrebno je izvrลกiti dezinfekciju zemljiลกta, vodenom parom, suvom sterilizacijom ili hemijskim putem. Korisno je vrลกiti drenaลพu zemljiลกta, izbjegavati teลกka zemljiลกta i vrลกiti provjetravanje.

Branko Galoviฤ‡, dipl. inลพenjer.

Proฤitajte: Dezinfekcija supstrata za dobar uspjeh

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI