Mesožderka spada u grupu karnivornih biljaka – njena jedinstvenost se ogleda u tome što se hrani i insektima i sitnim životinjama, a ne samo putem sunčeve svjetlosti i fotosinteze. Svoj plen uspjeva sama da privuče i uhvati u zamku. Ne samo što nije potrebno da vi hranite ovu biljku, već će to ona i sama obaviti.
Ako ste ljubitelj neobičnih vrsta biljaka, ovo je pravi izbor za vas.
Ova biljka funkcioniše tako što ispušta miris koji je privlačan insektima, a potom ih uvlači u zamku. Tokom narednih dana ona koristi hranljive materije iz uhvaćenog plijena.
Mesožderka se može naći u močvarama, odnosno u staništima koja su bogata vodom i svjetlošću, ali siromašna hranljivim materijama. Upravo zbog toga, ona je razvila mehanizam koji privlači insekte. U najzastupljenije vrste spadaju Tustika, Rosulja i Venerina muholovka.
Pročitajte: Biljka mesožderka – Pravila za uspješno gajenje
Krase ih jarke boje kojim privlače plijen, koji potom zarobe i vare pomoću jakih sokova. Neke od vrsta imaju ljepljive listove koji luče sokove.
Ovoj biljci potrebno je dosta sunčeve svjetlosti i to direktne, ali i često i obilno zalivanje. Ne uspijeva n svakom zemljištu, već u kiselom bijelom tresetu koji ne sadrži mnogo hranljivih materija. Zanimljivo je da mogu da rastu i na krečnjačkom tlu i u vulkanskom pepelu.
U toku zime ulaze u stanje “hibernacije”, a na proljeće ponovo bujaju.