Četvrtak, 28 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoBerbe su završene – SADA je vrijeme za jesenje PLAVO PRSKANJE VOĆA!

Berbe su završene – SADA je vrijeme za jesenje PLAVO PRSKANJE VOĆA!

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Jesenje plavo prskanje voća – Nakon završenih berbi, ali i rano u proljeće, važno je da se u voćarskim zasadima posveti posebna pažnja ishrani zasada.  Višegodišnje voćne vrste sada polako ulaze u period mirovanja.

Hranljive materije se povlače u rezervna tkiva i služe kao inicijalna hrana u početku naredne vegetacije, kada je aktivnost korijena usporena. Proces mirovanja traje do proljeća naredne godine, a tada je važno da list ima sva neophodna hraniva kako bi prinos bio dobar. Evo kako možete da podstaknete dobru vegetaciju svojih biljaka već sada.

U proljeće počinju da se odvijaju najznačajniji fiziološki procesi. U prvom redu fotosinteza. Da bi intenzitet fotosinteze bio maksimalan, važno je da list bude snabdjeven svim neophodnim hranivima koji učestvuju u pomenutom procesu. Dobro fiziološko stanje u početku vegetacije direktno utiče na otpornost biljke na niske proljećne temperature, proces oplodnje, pa i sam prinos na kraju.

Pročitajte: Zaštita, đubrenje i održavanje voćnjaka nakon berbe

Međutim, u jesen, biljka ali i mnogi prouzrokovači biljnih bolesti (patogeni) prelaze u prezimljujuće forme koje predstavljaju potencijalno mjesto sa koga će se štetan organizam širiti naredne godine i inficirati biljku. Zato je veoma važno izvršiti dezinfekciju stabla i to nekoliko puta ukoliko je intenzitet infekcije nekim od fitopatogena bio visok. Posebnu pažnju treba obratiti na zaštitu od bakteriozne plamenjače jabučastih voćaka koju prouzrokuje Erwinia amylovora.

Koja sredstva se koriste za jesenje plavo prskanje voća?

Tretmani se obavljaju najčešće kada otpadne 20% do 50% listova i kada se završi proces defolijacije i svo lišće otpadne. Najefikasnije sredstvo za tu svrhu jesu bakarni preparati. Veoma dobro djeluju kao fungicidi i solidni su baktericidi. Najčešće se koriste kao preventivni i kontaktni fungicidi. Postoje različiti oblici bakra, a jedini aktivni oblik jeste bakarni jon i to Cu++(kuprioblik) kao najefikasniji.

Perzistentnost bakra iz bakarnog oksihlorida se ogleda u tome što Cu++ jon u rastvoru veoma sporo disosuje, sporo se otpušta u spoljašnju sredinu u kojoj veoma dugo perzistira. Ovakav podatak ukazuje na činjenicu da je upravo primjena bakra iz bakarnog oksihlorida u jesen dobitna kombinacija za zasade voća i da će zasadi biti veoma dobro zaštićeni tokom zimskog perioda.

Pročitajte: Za podizanje voćnjaka birajte sortu i gledajte korijen

Prilikom obavljanja tretiranja, neophodno je obratiti pažnju na meteorološke uslove i kvalitet tretiranja. Preporuka je da se tretiranje obavi po suvom vremenu bez vjetra i padavina, na temperaturi iznad 8°C. Uspješno izvedeno tretiranje podrazumijeva što bolju aplikaciju i deponovanje preparata na bazi bakra iz bakarnog oksihlorida na biljne dijelove, a to se može izvesti ukoliko je manja brzina ventilatora na orošivaču nego obično, manja brzina kretanja traktora, kao i upotreba dizni većeg protoka i naravno količina vode 800-1500 l/ha.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI