Petak, 29 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeALOE VERA: Uzgoj, primjena i recepti za prirodnu kozmetiku

ALOE VERA: Uzgoj, primjena i recepti za prirodnu kozmetiku

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Aloe vera ili aloja popularna je sukulentna biljka koja se od davnina koristi za izradu raznih ljekovitih pripravaka. Porijeklom je iz Afrike i prirodno raste samo u mjestima sa suvom i toplom klimom.

Uslovi sadnje: mjesta s dovoljnom količinom svjetlosti
Tlo: mješavina kamenčića, pijeska i zemlje
Vrijeme cvjetanja: februar ili april (zavisno o vrsti)
Vrsta razmnožavanja: mladicama i lisnim reznicama

Način sadnje aloe vere

Aloe vera ima plitak korijen (20 cm – 30 cm), pa bi je trebalo posaditi u širu i pliću posudu. Najbolje je na dnu posude za uzgoj aloe naslagati sloj kamenja, a zatim i sloj pijeskai tek onda dodati zemlju. Posude moraju biti četvrtinu ispunjene drenažnim materijalom i kompostom, jer je takav sistem sadnje najbliži njenom prirodnom okruženju.

S obzirom na to da u lišću ima čak 95% vode, zbog opasnosti od smrzavanja, temperatura nikada ne smije da padne niže od 5ºC. Ako je zimi unosite u zatvoreni prostor, neka to ne bude dnevni boravak, već predsoblje ili neki hladniji prostor, gdje će udobno prezimiti.

Aloe vera ne podnosi puno vlage, zato je ne treba zalivati češće od jedanput sedmično. Tokom zimskih mjeseci, kad su svi metabolički procesi biljke usporeni, treba je zalivati jednom mjesečno. Važno je da lonac ili saksija ima na dnu rupice, kroz koje može oticati višak vode, kako korijen ne bi strunuo. Tada biljka daje vrlo razvodnjen gel i postaje vlažna, mlitava i naborana, što je znak nepravilnog zalivanja. Višak vode iz tanjirća treba redovno odliti.

Upotreba i ljekovita svojstva aloe vere

Aloe vera je jedna od biljaka koje pomažu u jačanju imunog sistema, smanjenju upala i detoksikaciji organizma. Primjenjuje se i kod problema s kožom pa tako je učinkovita kod akni, svraba, alergije, osipa i uopšte kod kožnih oboljenja. Prema istraživanjima koja su proveli azijski znanstvenici, svakodnevnim korištenjem gela od aloe vere moguće je poboljšati elastičnost kože i riješiti se bora. Pripravci rađeni na bazi ove biljke korisni su u situacijama kada je potrebno ubrzati zacjeljivanje rana ili liječiti opekotine na koži.

Osim što djeluje umirujuće na kožu, aloe vera ima sličan utiecaj i na probavu. Njen najvažniji sastojak je aloin koji ima snažan učinak na crijevne bakterije. Redovitom konzumacijom manjih količina soka od aloe vere dolazi do smirivanja želučanih problema, jer aloja razgrađuje i aktivira crijevne bakterije.

Od listova aloe vere prave se gelovi, svježi sok i tinktura koja se spravlja od 200 grama usitnjenog lista i jedne litre alkohola. Služi za unutarnju i spoljašnju primjenu, a može se dodati travaricama i vinima.

Evo jednog korisnog recepta, koji je namijenjen za spoljašnju upotrebu, odnosno za one koji imaju problematičnu kožu sa aknama i ožiljcima.

S obzirom na to da su med i aloe vera prirodni sastojci, ova kombinacija je izvrsna za pravljenje prirodnog preparata koj čisti kožu.

Maska za lice od meda i aloa vere

Potrebno:

  • 3 kašike gela izvađenog iz unutrašnjosti lista aloa vere
  • 1 kašika meda

Zdrobite biljni gel i dobro promješajte sa medom. Nanesite na lice. Neka odstoji dvadesetak minuta, pa isperite čistom vodom. Maska se može ostaviti u frižideru i koristiti nekoliko dana. Kožu zateže, hidrira i omekšava.

PROČITJTE:

Ova biljka radi BOLJI POSAO od 9 PREČIŠĆIVAČA VAZDUHA: Zahtjeva minimalnu njegu, a zbog nje ćete biti MNOGO ZDRAVIJI

Sobne biljke koje čiste vazduh /FOTO/

Biljka koja liječi mnoge bolesti

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI