Nemoguće je prepoznati opasne bakterije po izgledu ili ukusu hrane. Međutim, čak i mala količina takvih bakterija može dovesti do ozbiljnog trovanja. Da biste to izbjegli, izbjegavajte sljedećih devet grešaka!
1. Odmrzavanje mesa na sobnoj temperaturi
2. Pranje sirovog mesa
Vjerujemo da kada nešto isperemo, to smo i očistimo – međutim, to nije slučaj sa mesom. Pranje sirove piletine, govedine, svinjetine, jagnjetine ili teletine prije kuvanja stručnjaci ne preporučuju. Razlog za to je što se bakterije iz mesa mogu lako proširiti na druge proizvode, površine i pribor.
3. Hlađenje hrane prije nego što je stavite u frižider
Ovo pravilo je iz istog razloga zašto je i odmrzavanje mesa na sobnoj temperaturi loša ideja: bakterije brzo rastu na temperaturama od 5 do 60 stepeni. Zbog toga može biti zaista opasno ostavljati kvarljive proizvode van frižidera duže od sat ili dva.
4. Probanje hrane da vidimo da li se pokvarila
Nemoguće je prepoznati opasne bakterije po izgledu ili ukusu hrane. Međutim, čak i mala količina takvih bakterija može dovesti do ozbiljnog trovanja hranom. Da biste to izbjegli, bacite svaki proizvod ako imate bilo kakve sumnje da se pokvario.
5. Probanje sirovih tjesta
Nikada ne smijete jesti sirova jaja u bilo kojem obliku. Postoji velika mogućnost da sadrži bakterije poznate kao salmonela, što je prilično opasno za ljude. Ne probajte ni živo tjesto, čak i ako je bez jaja, jer brašno može da sadrži ešerihiju koli.
6. Mariniranje mesa ili ribe van frižidera
Ovo je još jedna tipična greška koja može dovesti do trovanja hranom. Opet, uvjek se sjetite rizičnog raspona temperature za rast bakterija. Ćim stavite marinadu, stavite meso ili ribu u frižider.
7. Nedovoljno pečeno meso ili riba
Hrana se smatra sigurnom samo kada se zagrjeva na određenoj temperaturi. Ovo je najbolji način da se osigura da su sve bakterije nestale. Da biste bili sigurni da je riba ili meso pravilno kuvano, možete koristiti kuhinjski termometar.
8. Ne perete ruke prije kuvanja
Bakterije žive na svim površinama, čak i u našim rukama. Zamislite koliko stvari dodirnete tokom dana, a kada počnete da kuvate bez pranja ruku, sve te bakterije možete prebaciti u hranu. I ne zaboravite da operete ruke kada završite sa kuvanjem!
9. Izlaganje meda visokim temperaturama
Prema istraživanju, izlaganje meda visokim temperaturama može dovesti do smanjenja njegovog kvaliteta i može dovesti do povećanja nekih kancerogenih jedinjenja. Tako da je bolje ne dodavati med na primjer u vruć čaj ili vruće obroke.
PROČITAJTE:
Ovo je jedini način da sa voća i povrća uklonite korona virus: Tvrdi doktor Sem Haj!
Jod je najmoćnije prirodno sredstvo protiv virusa
Izvor:stil.kurir.rs