Mikrobiološka ili bakterijska đubriva dobijaju sve više na značaju u biljnoj proizvodnji, pa se u perspektivi može očekivati njihova veća primjena u voćarsko proizvodnji.
Mikrobiološka đubriva predstavljaju čistu kulturu određeih, najaktivnijih, sojeva mikroorganizama gajenih na hranljivoj podlozi. Njihov uticaj na voćke može se ispoljiti na više načina:
- Ubrzanjem procesa pretvaranja organske materije u mineralne forme pogodne za ishranu voćaka
- Poboljšanju snabdevanja voćaka azotom
- Oslobađanju elemenata iz teškopristupačnih formi pretvarajući ih u jedinjenja koja voćka lako koristi
- Smanjenju koncentracije CO2 u zemljištu i umanjenju mogućnosti asfiksije korijena
Preparati mikrobioloških đubriva koriste se u raznimoblicima, zavisno od vrste i načina đubrenja:
- Vlažna
- Tečna
- Zamrznuta (granulirana) i
- Suva (u prahu)
U proizvodnji se koriste preparati odgovarajućeg mikrobiološkog sastava. Najviše se u upotrebi sl.vrste:
Azotofiksatori – Primjenom azotofiksatora povećava se količina azota u zemljištu. Sadrže aktivne vrste simbioznih i slobnih azotofiksatora i azotofiksirajućih algi. Đubriva sa slobodnim i simbioznim azotofiksatorima imaju različte komercijalne nazive: Nitragin, Azotofiksin, Nitagin-Gold, Rizotrofin, Azotobakterin i drugo. Najviše se koriste vlažne forme đubriva sa tresetom kao nosačem i tečne forme. Mogu imati primenu u rasadničkoj proizvodnji.
Fosfobakterin – Priprema se od čiste kulture bakterija koje mineralizuju organska jedinjenja sa fosforom. Primjenjuje se na zemljištima bogatim fosfornim jedinjenjima. Mineralizujući ova jedinjnja pretvaraju ih u lako pristupačne za voćke.
Mikorizin – Sadrži mikorizne gljive. Može se koristiti u inokulaciji korijena sadnica neporedno pred sadnju. Mikorizne gljive pomažu apsorpciju hranljivih elemenata i vode iz zemljišta. Koristi se u formi vlažnog đubrivasa tresetnim nosačem.
Humivorin – Ubrzava proces mineralizacije organskih materija. Unesi se uzemljište sa stajnjakom ili kompostom. Možesekoristiti i kao supstrat u rasadničkoj proizvodnji.
Silikobakterin – To je mikrobiološko đubrivo koje pomaže oslobođenje kalijuma iz alumosilikata. U pripremi ovog đubriva koriste se mikroorganizmi koji proizvode veće količine ugljene kiseline, čime rastvaraju alumoslikate i druge minerale kalijuma pretvarajući ih u jedinjenja kalijuma lako pristupačna za voćke.
Izvor: AgroSavjet