Lisne vaši (Aphididae) su česte i vrlo štetne štetočine u voćarstvu. Napadaju veliki broj voćnih vrsta, kao što su jabuka, kruška, šljiva, breskva, trešnja, kajsija i drugo.
One se hrane biljnim sokovima i njihovo prisustvo može izazvati ozbiljne probleme u rastu i razvoju biljaka, kao i smanjenje prinosa i kvaliteta plodova. Štete su veće što su kolonije brojnije, lišće mlađe, a temperature više. Lisnim vašima pogoduje obilno đubrenje azotom, jer su biljke bujnije, a lišće sočno i privlačnije za ishranu. Što su sklopovi bujniji, a vlaga veća, štete će biti veće. Osim što direktno oštećuju biljke, lisne vaši mogu prenijeti i razne virusne bolesti.
Lisne vaši su sitni insekti (1–3 mm) mekane građe tijela, različitih boja najčešće zelena, crna, siva, žuta, crvenkasta – u zavisnosti od vrste i luče mednu rosu (slatku tečnost) koja pogoduje razvoju gljivica čađavica. Lisne vaši imaju dvije forme, krilatu i beskrilatu formu. Krilate forme sele se sa biljke na biljku i mogu obitavati na više vrsta domaćina, dok se beskrilne hrane na domaćinu na kojem su se razvile.
Obzirom na vrstu biljke domaćina, lisne vaši mogu biti monoecijske i heterecijske. Monoecijske ne mijenjaju biljku domaćina tokom sezone, a heterecijske se sele sa zimskog na ljetnog domaćina. Holocikličke vrste prezime u obliku zimskog jaja na zimskom domaćinu ili na vratu korijena biljke na kojoj se razvijaju tokom godine. Iz zimskog jaja u proljeće izlazivaš osnivačica i daje prve kolonije beskrilnih vaši. Nakon nekoliko beskrilnih, javlja se krilata generacija koja sad može seliti na druge, ljetne domaćine.
Razmnožavanje lisnih vaši je izuzetno brzo i specifično, što je jedan od razloga zašto su tako uspešni i štetni štetočine u voćarstvu. Njihov način razmnožavanja se razlikuje u zavisnosti od doba godine i vrste, i uključuje i polnu i bespolnu reprodukciju.
• Bespolno razmnožavanje (partenogeneza)
Dominantan oblik razmnožavanja tokom proljeća i ljeta. Ženke rađaju žive mlade jedinke (nimfe) bez oplodnje – nema mužjaka. Ove jedinke brzo sazrevaju i same počinju da rađaju nove vaši – ponekad i 10–20 generacija godišnje. Na ovaj način populacija lisnih vaši može eksplozivno da poraste za samo nekoliko nedelja.
• Polno razmnožavanje
Javlja se u jesen.Tada se razvijaju mužjaci i ženke koji se polno razmnožavaju. Ženke nakon oplodnje polažu jaja na biljke – ta jaja prezimljavaju i sledećeg proljeća iz njih se legu nove vaši. Ova jaja su otporna na mraz i nepovoljne uslove.
Neke vrste lisnih vaši menjaju biljke domaćine u toku godine. Na primer, prezimljuju na drvenastim voćnim vrstama, a u toku ljeta prelaze na korovske ili povrtarske biljke. Ova pojava dodatno komplikuje borbu protiv njih jer se sele između biljaka.Lisne vaši imaju izuzetnu reproduktivnu sposobnost zbog kombinacije partenogeneze i kratkog životnog ciklusa. To im omogućava da za kratko vreme naprave masivne populacije koje ozbiljno oštećuju voćke. Zbog toga je pravovremeno suzbijanje ključno.
U voćarstvu se može susresti više vrsta lisnih vaši, a najčešće su:
- Zelena lisna vaša (Aphis pomi) – Često napada jabuke, kruške i druge voćke. Može izazvati oštećenja na listovima i smanjiti prinos.
- Crna lisna vaša (Aphis fabae) – Ova vaša obično napada voćke kao što su maline i kupine. Takođe može preneti viruse.
- Bela lisna vaša (Aphis gossypii) – Može napasti različite vrste biljaka, uključujući voće poput breskvi i grožđa.
- Lisna vaša jabuke (Aphis pomi) – Specijalizovana za jabuke i može uzrokovati deformacije listova.
- Lisna vaša šljive (Myzus persicae) – Napada šljive i druge voćke, prenosi viruse i može izazvati smanjenje prinosa.
Borba protiv lisnih vaši zahteva kombinaciju više mjera – preventivnih, bioloških i hemijskih. Pristup zavisi od jačine napada, doba godine i vrste voća. Mjere koje se koriste u suzbijanju lisne vašu su:
• Preventivne mjere – Redovno pregledanje biljaka, naročito mladih izdanaka i naličja listova,uklanjanje zaraženih dijelova biljke (izbojci, listovi), suzbijanje korova – mogu biti alternativni domaćini vaši i održavanje higijene voćnjaka i pravilna rezidba – bolja prozračnost smanjuje uslove za razvoj.
• Biološke mjere tu spadaju prirodni neprijatelji lisnih vaša to su bubamare (Coccinellidae) – larve i odrasle jedinke jedu vaši , zlatooke (Chrysopidae) – naročito larve i cvetne muve (Syrphidae) – larve su efikasni predatori. Podsticanje korisnih insekata sadnjom biljaka koje ih privlače (npr. neven, mirođija).
• Hemijske mjere se koristiti samo kada je populacija visoka i druge mjere nisu dovoljne i tu se koriste insekticidi sa aktivnim materijama pirimikarb, acetamiprid, flonikamid i dimetoat
Izvor: pssrs.net