Jagoda, omiljeno voće u mnogim baštama, zahtijeva posebnu pažnju u proljeće kako bi tokom ljeta darovala krupne, mirisne plodove. Pravilna proljećna njega podrazumeva više važnih koraka — od čišćenja zasada do precizne zaštite od bolesti i štetočina. Evo šta je neophodno uraditi.
1. Sanitarna rezidba i uklanjanje korova
Kada se zemlja zagrije grmovi počnu da se bude, vrijeme je za prve radove. Najpre je potrebno pažljivo pregledati svaki grm, ukloniti osušene i oboljele listove, kao i prošlogodišnje trkače i rozete koje nisu preživjele zimu. Biljne ostatke je najbolje spaliti, jer mogu skrivati bolesti i štetočine.
Važno je ne uklanjati zdrave listove kako bi se izbjegao stres za biljku. Staro lišće i izdanke treba odsjecati oštrim makazama, izbjegavajući kidanje rukama koje može oštetiti korenje.
Nakon rezidbe slijedi uklanjanje korova i pažljivo rastresanje zemlje između redova, vodeći računa da se ne povredi plitak korijenov sistem jagoda koji se uglavnom nalazi u prvih 20 centimetara tla.
2. Preventivna zaštita od bolesti i štetočina
Jagode su osjetljive na različite gljivične bolesti i napad štetočina. Nakon čišćenja zasada, preporučuje se preventivno prskanje fungicidima radi suzbijanja bolesti i insekticidima za kontrolu štetnih insekata.
Pročitajte: SIVA TRULEŽ – Bolest koja može potpuno uništiti zasad JAGODE
U toplijem periodu godine, umjesto hemijskih sredstava, mogu se koristiti i biološki preparati na bazi korisnih mikroorganizama. Tretmane treba ponavljati u skladu sa preporukama, uz poštovanje vremenskih uslova.
Tretmani zaštite mogu se kombinovati sa prihranom biljaka, primjenom đubriva sa dodatkom aminokiselina, čime se dodatno jača imunitet jagoda.
3. Prolećno đubrenje jagoda
Zdrav i obilan rod mogu obezbijediti samo dobro nahranjene biljke. U proljeće se preporučuje primjena kompleksnih mineralnih đubriva koja sadrže makro – i mikroelemente, humusna jedinjenja i aminokiseline.
Đubrivo se ravnomerno raspoređuje (30–60 g po m²) i lagano unosi u zemljište. Za brže djelovanje, može se dodatno primijeniti folijarno đubrivo u vidu rastvora.
Uoči hladnijeg perioda, preporučuje se tretman sredstvima za jačanje otpornosti biljaka.
4. Pravilno zalivanje
Proljećno zalivanje jagoda je od izuzetne važnosti, naročito ako je vrijeme sunčano i zemljište se brzo suši. Nedostatak vlage usporava fotosintezu i usvajanje hranljivih materija, što direktno utiče na prinos.
Jagode treba zalivati kada se gornji sloj zemlje osuši, a na osunčanim mjestima često već u maju može biti potrebno redovno navodnjavanje.
5. Redovno praćenje stanja zasada
Tokom cijelog proljeća važno je redovno obilaziti zasade, provjeravati stanje grmova, blagovremeno uklanjati korov i pratiti znakove mogućih oboljenja ili napada štetočina. Pravovremena intervencija je ključna za očuvanje zdravlja i plodnosti zasada.