Pravilna higijena štale je veoma važna za zdravlje i odvijanje svih fizioloških funkcija u organizmu domaćih životinja. Potrebna je redovna zamena prostirke i čišćenje štale od izlučevina da bi se životinje zaštitile od bakterija.
Tako ne dolazi do zaraze među životinjama, ne dolazi do upala, dobija se mleko odličnog kvaliteta sa malim brojem bakterija i somatskih ćelija u jednom milimetru mleka.
Da ne bi došlo do zaraze obavlja se preventivna dezinfekcija. Planska dezinfekcija se sprovodi kada se bolest kod životinja već pojavila. Preventivna dezinfekcija se obavlja jednom godišnje, a najbolje je obavljati dva puta godišnje i to u proleće i u jesen.
Pročitajte: Mjere dezinfekcije u svinjogojstvu
Pre dezinfekcije iz štale iznesemo ceo inventar, koji takođe očistimo i dezinfikujemo. Onda sledi mehaničko čišćenje štale, što podrazumeva kvašenje površina hladnom vodom, pa se te površine dobro izribaju oštrim četkama i na kraju se vrši ispiranje hladnom vodom.
Kad se obavi mehaničko čišćenje, sledi faza sušenja štale i kad se štala osuši sledi prskanje štale rastvorom dezinfekcionog sredstva i to nekoliko puta. Za dezinfikovanje se koriste hlorni kreč, krečno mleko i masna soda.
Dipl.ing.stočarstva Zumreta Trtovac
Izvor: PSSS