Radna karenca poslije primjene pesticida predstavlja vrlo važan segment u procesu organizovanja proizvodnje na otvorenom, a posebno u zatvorenom prostoru.
Radna karenca presdstavlja vrijeme koje je potrebno da prođe od momenta primjene pesticida do momenta kada je pesticid postao bezopasan za ljude koji obavljaju određene operacije u zatvorenom prostoru ili polju gdje je pesticid primjenjen.
Poslije primjene velikoga broja pesticida u zaštiti biljaka od prouzrokovača bolesti i štetočina nije dozvoljeno obavljanje radnih operacija na održavanju ujseva.
Zbog velike opasnosti od trovanja i lične bezbijednosti, proizvođači su dužni da odlože sve posleove posle tretiranja biljaka za nekoliko dana koliko je neophodno da preparat postane bezopasan za čovjeka i životinje.
Kod preparata koji ispljavaju visoku toksičnost posle primjene, u upustvu za primjenu stoji upozorenje proizvođača da mora da se ispoštuje pored karence i radna karenca.
Primjena pesticida u zatvorenom prostoru predstavlja još veću opasnost za proizvođače i zabrana prisustva i obavljanja neophodnih agrotehničkih mjera u procesu proizvodnje trajaće znatno duže nego u polju, što je naglašeno u upustvu za primjenu pesticida.
Kada pesticid postane bezopasan za čovjeka, neophodno je izvršiti provjetravanje plastenika ili staklenika i nakon toga sprovoditi neophodne mjere iz procesa proizvodnje.
Izvor: AgroSavjet
PROČITAJTE:
Kalijum za bolju otpornost gajenih biljaka
Ove zamke će ih sigurno spriječiti – Evo kako da se riješite SKAKAVACA u bašti
Plamenjača paprike – Zaštita na prirodan način