Nakon praznične euforije, kaže, dolazi vrijeme za reciklažu božićnog drvca, vijenaca i ostalih aranžmana koji su proteklih sedmica krasili naše interijere.
– Ako ste se odlučili za pravo, rezano drvce, sitne se grane mogu odložiti u kompost, a one veće mogu se ostaviti za buduće potpornje prilikom proljetnog uzgoja graška – predlaže Marija Martinović.
Pročitajte: Januarska proizvodnja rasada paradajza
ORGANIZOVANI PLODORED
Radovi u povrtnjaku odnose se na vađenje preostalih kultura poput praziluka, pastrnjaka, kelja i ostalih vrsta kupusnjača. Riječ je o vrstama koje inače dobro podnose niske temperature, pa čak i snijeg. Kako bi se spriječilo širenje bolesti i štetočina s kupusnjača je potrebno ukloniti sve uvelo i žuto lišće. Takođe, tokom januar može se brati i matovilac, kao i različite vrste zimskih salata.
S obzirom na iznadprosječno visoke temperature za ovo doba godine, nije došlo do smrzavanja tla, stoga se može napraviti i duboka obrada tla te đubrenje organskim đubrivima.
– Kako bismo se pripremili za nadolazeću vrtlarsku sezonu, trebamo početi s izradom plana sjetve i sadnje biljaka. Budući da pojedine kulture različito reaguju na pretkulture i susjedne biljke, naglasak treba biti na organiziranom plodoredu u povrtnjaku. Kako bi se olakšala sezona, biljke se, osim prema plodoredu, mogu podijeliti u tri grupe, zavisno od vremena sadnje – na proljetne, ljetne i jesenske – savjetuje. Ako pak želite započeti s ranijom sjetvom uslijed niskih temperatura, dodaje, nekoliko sedmica prije potrebno je pokrivati gredice zaštitnim folijama kojima će se zagrijati tlo.
Podsjeća i na orezivanje određenih voćki, poput jabuka i krušaka, te ističe da se trešnje, šljive i marelice orezuju tek krajem proljeća.
– U ovo vrijeme može se nastaviti sa sadnjom malina te orezivanjem ribiza i ogrozda, a ako neko želi upotpuniti voćnjak nečim novim, preporučila bih borovnice – kaže.
Pročitajte: Možda niste znali, ali januar je idealan mjesec za sadnju bijelog luka
SOBNE BILJKE
Osim orezivanja voćki, orezuju se i ukrasni grmovi, kojima se uklanjaju suve i oštećene grane. Mogu se posaditi i ruže golog korijena, koje će cvasti već ovo ljeto, te se iz sjemena početi uzgajati begonije, pelargonije i karanfili.
Treba obratiti pažnju i na sobno bilje. Ono u ovo doba zahtijeva mnogo manje vode i hranjiva, ali više brige vezane uz zaštitu.
– Uslijed nedovoljno svijetla, pregrijanih i zagušljivih prostorija te nepravilnog zalijevanja i đubrenja, sobne biljke postaju podložne napadima vaši i pauka, ali i pepelnice te rđe – upozorava Marija Martinović, dodajući kako je potrebno redovno pregledavati listove. Ako se pojave ljepljive bjelkaste nakupine – štitaste vaši, može ih se očistiti otopinom mlake vode, deterdženta za pranje posuđa i alkohola. Takođe je vlažnom krpom potrebno redovino čistiti prašinu s listova.
Još jedna vrtlarska aktivnost tokom januara odnosi se na popravak vrtnog alata, od sitnijih alatki poput noža i škara do kosilica. Oštar alat u sezoni će uštedjeće vaše vrijeme, ali i smanjiti štetu na biljkama prilikom orezivanja.