O mediteranskoj biljci ljupฤac (lat. Levisticum officinale) malo se zna, iako ima mnogo hranjivih sastojaka. U narodu je poznata pod nazivom selen, lesandrina, miloduh. Od davnina ova biljka je koriลกฤena za ฤiลกฤenje tijela i bila je poznata kao โlijek za sve bolestiโ. Kod nas je ljupฤac pomalo zaboravljen, dok se u Iranu, Turskoj, Pakistanu, Finskoj, Maฤarskoj i Albaniji, uzgaja se radi proizvodnje eteriฤnog ulja, ali se i suลกi.ย
Karakteristike selena
Ima jak i prijatan miris. Lako se uzgaja, a na kvalitetnoj zemlji moลพeย da izraste i do metar. Odliฤno podnosi zatvoren prostor, kao jednogodiลกnja kultura moลพe da se gaji i u saksiji. Tamnozeleni aromatiฤni listovi beru se sve do jeseni, a preostaloย liลกฤe sakuplja i suลกi, kao i korijen. Ova samonikla baลกtenska biljka rijetko moลพe da se naฤe u prirodi, iako je cijenjena u narodnoj medicini.
Korijen joj je posebno ljekovit, ali i pljosnati plod sa oลกtrim rebrima. Ovi dijelovi sadrลพe etarsko ulje u kom je glavni sastojak terpineol. Ima i smolu, gumu, tanin, ลกeฤer, skrob i razne kiseline. Korijen se iskopava u rano proljeฤe ili u jesen, sijeฤe na tanke kriลกke ili po duลพini, a zatim suลกi u tankom sloju u hladovini i na vjetrovitom mjestu. ฤuva se u tamnoj, staklenoj posudi. U poฤetku je sladak i sluzav, a vremenom postaje gorak i ljut.
Zahvaljujuฤi izuzetnoj ljekovitosti, selen je postao pravi izazov za nauฤnike ลกirom svijeta. Japanski istraลพivaฤi su potvrdili da njegov ekstrakt djeluje protiv hiperglikemije i dijabetesa, ali i protiv raznih kandida gljivica i odreฤenih bakterija.
Proฤitajte: SELEN: Sve ลกto treba da znate o naฤinu gajenja i ljekovitosti
Ljekovitost selena
ฤaj od korijena ljupฤacaย ublaลพava probleme u varenju, posebno kod prekomjernog luฤenja ลพeludaฤne kiseline. Jak diuretik, preporuฤuje se za edeme, naroฤito kod izraลพenih otoka nogu, gihta, reume, teลกkog i bolnog uriniranja. Sliฤno dejstvo postiลพe i kod katara mokraฤne beลกike, akutnih i hroniฤnih oboljenja bubrega, a preventivno spreฤava stvaranja pijeska i kamena.
Djelotvoran je i za nerve, uspjeลกno otklanja i migrenu izazvanuย loลกim radom bubrega. Narodni ljekari ga preporuฤuju i kod ลพutice. Priprema se kada se jedna ili pola kaลกiฤice suลกenog i isjeckanog sirovog korijena prelije ลกoljom vrele vode. Ostavi se deset minuta da poklopljen vri, pa procijedi. Da bi se postigao ลพeljeni efekat, pije se dva puta dnevno, nezaslaฤen i u gutljajima.
Kod problema sa varenjemย praฤenog i nadimanjem, ฤaj se pravi od jednakih dijelova mjeลกavina korijena ljupฤaca i kima, koji se umjesto u vodi, kuvaju u vinu. Ne preporuฤuje se trudnicama i osobama sa poviลกenom temperaturom. Suลกeni korijenu prahu djeluje kao i ฤaj. Prah uzimajte dva do tri puta dnevno sa vodom po 1/4 kaลกiฤice. Korijen ljupฤaca zagreva ลพeludac i aktivira njegov rad. Meฤutim, ne bi ga trebalo dodavati namirnicama tokom termiฤke obrade (kuvanja, peฤenja), jer ima kontraefekat kao i biber.
Proฤitajte: Selen REGENERIล E sve ฤelije u tijelu โ Ove NAMIRNICE ga imaju u izobilju!
Za zaฤinjavanje jela koristi seย iskljuฤivo list. Ima miris sliฤan celeru i pomalo gorak ukus, pa se koristi u malim koliฤinama. Dodaje se supama od povrฤa, jelima sa puno luka i prลพenom mesu. Ovaj dio biljke sadrลพi najviลกe eteriฤnog ulja, smole i vitamina C, najbolje je da se svjeลพi listovi stave u sezonsku salatu.
Autor: ล efik Roลกiฤ, travar i pฤelar
Tekst je originalno objavljen u magazinu Agro Planeta