Korijen perunike sadrži eterična ulja, skrob, smolu i sluzave materije. Za lijek se skuplja u avgustu, septembru i oktobru. Nakon vađenja se odmah ljušti i stavlja u hladnu vodu da ne potamni. Zatim se suši sedam do devet dana na suncu, pa u hladu. Korijen ima slabiji miris koji podsjeća na ljubičicu, ali je jači kada se samelje. A melje se u prah tek pošto je potpuno osušen. Što duže stoji ljepše miriše, zbog sporog procesa fermentacije. Ukus je brašnjav, slatkasto gorak, zavisno od zemljišta.
Čaj za ublažavanje upala
Prelijte jednu punu kašičicu praha od korijena perunike sa četvrt litre vrele vode, pokrijte i ostavite da stoji pet minuta, procijedite pa pijte ovu količinu tri puta u toku dana. Čaj od perunike se po želji može zasladiti medom.
Ispiranje grla čajem pripremljenim od dvije kašičice praha vrlo je djelotvorno kod upala grla – primijenite ga tri do četiri puta dnevno, tako da čaj zadržite što duže u ustima.
Perunika za bolji rad bubrega
Stavite tri kašike praha u tri četvrt litre suvog bijelog vina. Ostavite na tamnom i hladnom mjestu (idealna je sobna temperatura) šest dana. Svakodnevno promućkajte. Procijedite i pijte tri puta dnevno po jednu rakijsku čašicu uz obroke. Da biste postigli što bolji uspijeh potrebno je da rastvor pijete u periodu od tri nedjelje, dva do tri puta godišnje.
Perunika za zapaljenje desni
Pomiješajte tri kašike praha od korijena perunike sa pola litre 60 procentnog alkohola (iz apoteke), ostavite da stoji 6 dana, uz povremeno mućkanje. Procijedite i 20 do 30 kapi tinkture stavite u čašu sa malo mlake vode i ovim rastvorom posle pranja zuba ispirajte desni i usnu duplju tri do pet minuta.
Smetnje u želucu i probavnom traktu
Prelijte dvije kašičice praha sa četvrt litre hladne vode i ostavite na hladnom mjestu (ne u frižideru) oko 8 časova. Najbolje je da rastvor pripremite uveče, pred spavanje, zatim ga ujutro podijelite na tri dijela koja ćete popiti preko dana, tako što ćete svaki prethodno malo zagrijati.
Da biste poboljšali funkciju jetre i žuči pijte ovaj čaj dvije do tri nedjelje. Ukoliko imate probavnih smetnji, savjetujemo da rastvor pijete još dva do tri dana po prestanku smetnji.
Za bolje zarastanje rana
Umutite tri kašike meda sa jednom kašičicom praška od perunike. Dodajte toliko tople vode koliko je potrebno da se masa može razmazati (da ne bude suviše rijetka). Stavite masu u gušću gazu, a zatim kompresu prislonite na ranu. Ponavljajte nekoliko puta dnevno dok gaza ne bude suva. Komprese sa kuvanim rastvorom perunike takođe su veoma efikasne kod ublažavanja rana: tri kašike praška prelijte sa četvrt litre vrele vode, pokrijte i ostavite da stoji deset minuta, potopite u tom rastvoru gazu, oprezno ocedite, stavite na ranu i ostavite 15 do 20 minuta.
Perunika za nesanicu
Rastopite dve kašičice meda u čaš mlake vode, dodajte pola kašičice prašks od perunike, promiješajte pa popijte pola sata prije spavanja.
Zato, dok gledate divne plave cvjetove zapamtite da u jesen korijen biljke izvadite, oljuštite i sameljete u prah.
Izvor: magičnobilje.com
PROČITAJTE:
Da li zamrzavate ljekovite biljke i zašto bi trebalo da probate ovu metodu
U kom mjesecu treba BRATI ljekovite biljke – Poklanjamo vam KALENDAR branja biljaka!
Ovog proljeća posadite MAJČINU DUŠICU u baštu ili saksiju – Nema korisnije biljke od ove!