Kako proizvesti mladi luk u zimskim mjesecima nije tajna nego dobro organizovana proizvodnja sa minimalnim brojem radnih dana.
Ova zimska proizvodnja ima mnogo prednosti a jedna od najvaลพnijih za naลกe uslove jesu minimalne potrebe za zagrijavanjem plastenika. Povrtlari koji se na ovom podneblju bave plasteniฤkom proizvodnjom uglavnom imaju loลกe opremljene plastenike tj. preteลพno se radi o visokim tunelima, a po klasifikaciji to zapravo i nisu plastenici u pravom smislu. Proizvodnja luka i u ovakvim plastenicima je isplativa i jednostavna.
Odabir sadnog materijala
Postoje tri izbora sadnog materijala: sjeme, arpadลพik i lukovica. Za uzgoj mladog luka najviลกe se koristi lukovica i arpadลพik, dok se sjeme koristi za proizvodnju arpadลพika. Kod odabira lukovice treba voditi raฤuna da preฤnik bude od 25 mm do 40mm, da su lukovice zdrave, karakteristiฤne boje, oblika i bez mehaniฤkih oลกteฤenja. Arpadลพik se kupuje sa kalibracijom od 16 mm do 25 mm. Najzastupljenije sorte su: Majski srebrnjak i Holandski ลพuti. Potrebno je napomenuti da je ovogodiลกnja maloprodajna cijena arpadลพika od 3,5 KM do 4 KM za kilogram, a lukovice od 0,28 KM do 0,35 KM za kilogram, dok je povrลกina posaฤena sa kilogramom arpadลพika ista kao sa 6 kg lukovice.
Priprema sadnog materijala
Priprema obuhvata ฤiลกฤenje i klasiranje lukovice, otklanjanje mehaniฤkih oลกteฤenih dijelova zatim rasporeฤivanje u odreฤene posude iz kojih ฤe se vrลกiti sadnja. Priprema moลพe ukljuฤivati i radnje koje se obavljaju radi brลพeg i ujednaฤenog prorastanja, a samim tim i ostvarivanja veฤeg i ranijeg prinosa i prihoda. Neke od metoda za brลพe prorastanje su:
Potapanje lukovice ili arpadลพika u vodu temperature od 30 do 40 stepeni Celzijusovih u duลพini trajanja oko 120 minuta.
Odsijecanje vrata lukovice ili arpadลพika.
Zalijevanje vodom temperature oko 30 stepeni Celzijusovih lukovice ili arpadลพika odmah poslije sadnje.
Priprema plastenika
Poลกto mladi luk dolazi kao druga kultura u plodoredu poslije paprike, paradajza ili krastavaca potrebno je izvrลกiti ฤiลกฤenje plastenika i iznoลกenje biljnih ostataka. ฤiลกฤenje se obavlja u viลกe faza. Prvo se uklanjaju sistemi za potporu, drveni ili metalni, ili polietirenska vlakna (vezivo za baliranje) ako se radi u ลกpalirskom sistemu. Zatim, pristupa se ฤupanju biljnih ostataka i njihovom iznoลกenju izvan plastenika. Po zavrลกetku prehtodne faze pristupa se uklanjanju malฤ folije i sistema kap po kap. Zavrลกna faza je ฤiลกฤenje trave, ostataka biljka i plodova koji su ostali u plasteniku poslije izvrลกenja prethodnih radnji. Ova faza je veoma bitna i obavezna, pogotovo u plastenicima kod kojih je u sezoni zabiljeลพena pojava bolesti. Zaoravanjem ili frezanjem oboljelih plodova ili dijelova biljaka pomaลพemo u poveฤanju njihove brojanosti za naredne sezone.
Osnovna obrada
Prije poฤetka same osnovne obrade na povrลกinama gdje nisu bili plastenici poลพeljno je izvrลกiti ฤubrenje stajnjakom u koliฤini od 30 do 40 tona po hektaru ili mineralnim ฤubrivima formulacije 1:1:1 ili 1:1:3 u koliฤini od 400 do 500 kilograma po hektaru, ลกto su uobiฤajene koliฤine primjene. Koliฤine primjene ฤubriva najbolje je prilagoditi prethodno uraฤenoj analizi zemljiลกta. Osnovna obrada se sastoji od zaoravanja organskog ili mineralnog ฤubriva.
Dodatna obrada i priprema za sadnju
Dodatna obrada se obavlja odmah poslije osnovne obrade tj. odmah poslije oranja. Na uzoranoj parceli vrลกi se nekoliko prolaza tanjiraฤama i svjetvo โ spremaฤom, broj prolaza zavisi od stanja i tipa zemljiลกta koje se obraฤuje. Ova dodatna obrada se obavlja na mjestima gdje nisu bili plastenici a planiramo da ih postavimo.
U veฤ postojeฤim plastenicima dodatna obrada se sastoji od prvog prolaza frezom. Poslije prvog prolaza vrลกimo osnovno ฤubrenje u koliฤini i formulaciji koje su veฤ navedene. Poslije osnovnog ฤubrenja vrลกimo drugi prolaz frezom. Broj prolaza moลพe biti i veฤi i vrลกi se sve dok na postignemo mrviฤasto โ graลกkastu stukturu veliฤine frakcija od 0,5 mm do 5 mm.
Postizanje ลกto sitnije i bolje strukture je veoma bitno zbog olakลกavanje sadnje. Poslije zavrลกetka dodatne obrade pristupamo pravljenju gredica/trka i oznaฤavanju redova. Pravljenje gredica/trka je veoma bitno ako se navodnjavanje vrลกi rasprskivaฤima, dok oznaฤavanje i sadnja u redova uveliko olakลกva meฤurednu obradu a ima i estetski karakter.
Sadnja
Sadnja lukovice ili arpadลพika poฤinje poฤekom oktobra i moลพe trajati do kraja novembra u zavisnosti da li ลพelimo ranu proizvodnju luka ili srednje ranu. Luk se moลพe saditi na par naฤina:
Prvi naฤin: sadnja u gredice/trake sa meฤurednim rastojanjem od 10 do 12 cm i rednim rastojanjem od oko 5 cm. Na ovaj naฤin utroลกak lukovice po metru kvadratnom iznosi od 3 do 4 kilograma za gore navedenu kalibraciju, dok je utroลกak arpadลพika oko 0,5 kilograma.
Drugi naฤin: sadnja u gredice/trake sa meฤurednim rastojanjem od 10 do 12 cm i bez meฤurednog rastojanja. Kod ovog naฤina utroลกak lukovice po metru kvadratnom iznosi od 6 do 7 kilograma za gore navedenu kalibraciju, dok je utroลกak arpadลพika oko 1 kilogram. Ovo je ujedno i najzastupljeniji naฤin sadnje.
Treฤi naฤin: sadnja bez rastojanja kako rednog tako i meฤurednog. U ovom sistemu sadnje utroลกak lukovice po metru kvadratnom iznosi od 18 do 20 kilograma za gore navedenu kalibraciju. Na ovaj naฤin se ne preporuฤuje sadnja arpadลพika, prvenstveno zbog njegove sitne kalibracije tako da bi sklop bio pregust i dolazilo bi do potpaljivanja ฤime bi se prinos znatno smanjio.
Izvor: pssrs.net
PROฤITAJTE:
Jesen je pravo vrijeme za sadnju luka u plasteniku
Luk u plasteniku tokom zimskog perioda za mjesec dana