NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeČaj od šipka - Evo zašto i kako ga treba piti

Čaj od šipka – Evo zašto i kako ga treba piti

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Šipak (šipurak), biljka koja je poznata po svojoj ljekovitosti i primjeni još od davnina. Od njega se prave marmalade, džemovi, sirupi soka, likeri, a veoma je poznat i čaj od šipka. Šipkov čaj je fenomenalna preventiva infekcijama kojima smo svi skloni na jesen i tokom zime.

Pošto je poznat kao obilje vitamina C, čaj od šipka je jedan od glavnih asocijacija kao napitak koji podiže imunitet i zbog toga je neizostavan u zimskim mjesecima. Veoma prijatnog, diskretno kiselkastog ukusa ovaj napitak sadrži tanine, voćne kiseline, masno ulje u sjemenu, flavanoide, karotin, vitamin E, K.

Ljekoviti dio biljke

Koriste se plodovi koji moraju biti tvrdi i svjetlocrvene boje. Sakupljene plodove je najbolje sušiti na vještačkoj toploti do 50°C jer će samo tako zadržati svoju prirodnu svjetlocrvenu boju.

Oktobar i novembar idealno su vrijeme za berbu ploda divljeg šipurka takođe poznatog kao divlja ili pasja ruža (lat. Rosa canina).

Čaj od šipka – Zdravstvene prednosti

Koristi se za ublažavanje proliva, liječenje plućnih bolesti, prehlade, upale grla, te kao diuretik.

Novija istraživanja sprovedena u Danskoj pokazala su i da ovi crveni plodovi mogu uveliko ublažiti tegobe artritisa jer djeluju kao prirodni analgetik.

Poznato je i da čaj od šipurka pomaže protiv nakupljanja pjeska i kamenaca u bubrezima i mokraćnim kanalima.

Ulje sjemenki divljeg šipurka danas je jako popularan sastojak organske i prirodne kozmetike zahvaljujući njegovim antioksidativnim, antiage i regenerativnim svojstvima.

U periodama gladovanja odličan napitak je upravo čaj od šipka jer daje utisak sitosti i snabdijeva organizam vitaminima, a istovremeno potpomaže izlučivanje štetnih materija iz organizma. To je čaj koji možete piti uz doručak, naročito zimi i u proljeće. Doprinjeće vašoj bodrosti i dodaće rumenilo blijedom tenu. Čaj od šipka smanjuje vjerovatnoću da ćete se razboljeti od gripa, ali ako do toga ipak dođe, pijte ga svakodnevno. Od latica šipka može se pripremati losion za toniziranje lica.

Napomena

Kada pripremate čaj, gledajte da u njemu preovlađuju suvi plodovi, a ne sjemenke. Zdravije je. Sjemenke se preporučuju, umjereno, kod pjeska i kamena u bubregu.

Priprema čaja

Za pripremanje čaja, za jednu osobu, potrebno je oko 50 gr. svježe (zelene) ili 5-10 gr sušene čajne sirovine i ½ l vode. Prosušena čajna sirovina se stavi u ključalu vodu, kuva oko 5 minuta i tek onda skine sa vatre i procijedi. Šipak i drugi voćni plodovi se kuvaju do 10 minuta (malo duže). Čaj od šipka će biti bogatiji vitaminom C ako se poslije kuvanja ostavi da stoji još 30-60 minuta, pa tek onda procijedi. Čaj se po potrebi zasladi domaćim, prirodnim medom. Ako ga nemate pri ruci, jako je korisno piti i gorak čaj.

PROČITAJTE:

SVEMOGUĆI ŠIPAK: Kad vidite šta sve liječi, odmah ćete ga nabaviti

Iznenadićete se kad budete saznali šta sve nar može da učini za vaše tijelo!!

Svi ljekoviti pripravci od jesenskih biljaka na jednom mjestu /RECEPT/

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI