Ubiranje ili vađenje crnog luka obavlja se po pravilu kada oko 50% biljaka polegne.
Crni luk sazrijeva krajem jula do polovine avgusta i ostvaruje prinos u zavisnosti od sorte od 19 do 45 t/ha.
Crni luk se vadi ručno čupanjem, podkopavanjem ili mehanizovano, jednofazno sa utovaranjem u transportno sredstvo ili najčešće dvofazno kombajnom za luk kada se prvo lukovice vade ostavljajući ih u trakama na njivi da se posuše (5-10 dana), a zatim prebacuju u spremište.
POGLEDAJTE VIDEO MAŠINSKOG VAĐENJA CRNOG LUKA
Luk se čisti tako što se odsijecaju suvi listovi (ručno ili mašinski), uz obavezno ostavljanje vrata lukovice dužine oko 2 cm. Luk se čisti prije skladištenja ili neposredno prije realizacije.
Najbolji način čuvanja u domaćinstvu je u vijencima. Luk se prvo prosušuje (na vjetrovitom mjestu), a zatim čuva. Manje količine se čuvaju u rasutom stanju na tavanu ili u ostavi bez kontrole uslova.
Ako se luk može realizovati na tržištu u kratkom periodu (4-6 nedelja) treba ga čistiti i staviti u vreće na njivi.
Kod lukovice za ishranu važno je očuvati kvalitet do momenta realizacije. Lukovice se u spremišta stavljaju poslije prirodnog ili vještačkog sušenja. Tada se temperatura u prostoriji polako povećava uz intezivno provjetravanje (relativna vlažnost oko 75 %) da bi šestog dana bila oko 30 ºC, a poslednjih 8-10 časova i 40 ºC.
Dobro prosušene lukovice čuvaju se u rasutom stanju, na podu, policama ili u letvaricama.
Sloj lukovica sorti koje se slabije čuvaju je 30-35 cm, onih sa dobrim čuvanjem i do 70 cm, a uz aktivnu ventilaciju i do 3 m².
Lukovice se čuvaju na temperaturi od 0,5 ºC (može i do -1ºC) ili relativnoj vlažnosti vazduha od 75-80 %. Ako se luk čuva na tavanu pa izmrzne, treba ga staviti da se postepeno odmrzava.
Izvor: agrosavjet.com
PROČITAJTE:
Kako da uzgojite šargarepu, tikvice i crni luk kod kuće: U saksiji ili bašti!
Evo zašto crni i bijeli luk produžavaju život!