NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvo5 savjeta za uzgoj bijelog luka koje ne smijete propustiti

5 savjeta za uzgoj bijelog luka koje ne smijete propustiti

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Bijeli luk je izuzetno popularan izbor za sve one koji ลพele da uzgajaju svoje organske baลกte. Sliฤno ostalim lukovima, bijeli luk je usjev koji preferira hladnije vrijeme; da bi se luk podijelio na ฤenove i, kod nekih sorti, da bi pokrenuo ฤ‡elijsku deobu, potrebna je hladnoฤ‡a. Stoga je najbolje vrijeme za sadnju kraj jeseni ili poฤetak zime, otprilike dvije nedelje pre prvih mrazeva.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Savjeti za uzgoj belog luka:

  1. Kupite kvalitetan sjetveni materijal
    • Stopa klijanja za domaฤ‡i bijeli luk je obiฤno priliฤno niska, jer su sjemenke veฤ‡ine sorti sterilne zbog dugogodiลกnjeg odabira karakteristika koje spreฤavaju plodnost. Danas se gotovo sav bijeli luk razmnoลพava iz ฤenova.
  2. Pravilna dubina sadnje zavisno o klimi
    • Da biste zapoฤeli uzgoj, trebaฤ‡e vam zdravi lukovi. Nakon toga, razdvojite ih u pojedinaฤne ฤenove i posadite najveฤ‡e i najzdravije ฤenove u rupe, sa korijenom okrenutim na dole. U blagim zimama, dubina od 2,5 cm je dovoljna, dok se u podruฤjima sa strogim zimama ฤenovi mogu saditi i 5-7cm duboko. Preporuฤljivo je nabaviti sjetveni bijeli luk od lokalnih izvora kako bi se bolje prilagodio vaลกoj klimi.
  3. Upotreba prirodnog malฤa
    • Malฤiranje predstavlja mjeru pokrivanja tla organskim ili anorganskim materijalima s ciljem zaลกtite tla od negativnog utjecaja atmosferskih pojava….
  4. Uklonite cvijetnu stabljiku za veฤ‡e lukovice
    • Veฤ‡ina biljaka bijelog luka ฤ‡e na nekom trenutku razviti drvenastu cvijetnu stabljiku, poznatu kao stapka. Da biste saฤuvali energiju za razvoj lukovica, neophodno je ukloniti stapku.
  5. Pravilno ฤ‘ubrenje za zdrav rast
    • Bijeli luk ima poveฤ‡ane zahtjeve prema plodnosti zemljiลกta, a to znaฤi i potrebe za obilnijim ฤ‘ubrenjem. Do skora se smatralo da bijjeli luk (kao i ostale lukove) ne treba ฤ‘ubriti organskim ฤ‘ubrivima, koja utiฤu na formiranje krupnih ali soฤnih lukovica, sa poveฤ‡anim sadrลพajem vode pa nisu pogodne za duลพe ฤuvanje, jer brzo prorastaju i ฤeลกฤ‡e se kvare.
    • Meฤ‘utim novija istraลพivanja su pokazala da primjena zgorelog stajnjaka povoljno utiฤe na poveฤ‡anje prinosa i kvaliteta bijelog luka. Zato se i u naลกim proizvodnim podruฤjima preporuฤuje ฤ‘ubrenje zgorelim stajnjakom koji treba unijeti u jesen, pred osnovnu obradu u koliฤini od 20-25t/ha.

      Bijeli luk sa prinosom od 10t usvaja 80kg azota, 20kg fosfora i 40kg kalijuma. Najฤeลกฤ‡e se ฤ‘ubri sa 80-100kg azota,60-80kg fosfora, 40-80kg kalijuma. Ukoliko se ne koristi stajnjak koliฤinu mineralnih ฤ‘ubriva treba poveฤ‡ati za 30-40%.

      Pod osnovnu obradu unosi se polovina NPK ฤ‘ubriva a na proljeฤ‡e u vidu prihranjivanja (kod ozimih) odnosno startno (kod jarih) sa treฤ‡inom ฤ‘ubriva i u fazi najintenzivnijeg rasta kod jesenjeg u aprilu, a kod proljeฤ‡nog u maju. Samo kod izrazito slabog porasta listova ( u aprilu) ฤ‘ubri se sa oko 50kg azota.

Zakljuฤno, pridrลพavanje ovih saveta ฤ‡e vam pomoฤ‡i da postignete uspeลกan uzgoj belog luka u vaลกoj baลกti, bez obzira na to da li ste iskusni baลกtovan ili poฤetnik.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI