Naslovnica Poljoprivredne grane Zaštita i ishrana biljaka Zašto je bitno spaljivanje biljnih ostataka?

Zašto je bitno spaljivanje biljnih ostataka?

Zdravstveno stanje biljaka u narednoj godini u velikoj mjeri zavisi od mjera higijene polja sprovedenih prethodne godine. Jedna od tih mjera jeste spaljivanje biljnih ostataka.

U zaraženim biljnim ostacima održava se i prenosi veliki broj patogena koji prouzrokuju biljne bolesti.

Neki od tih patogena su prouzrokovači truleži korijena i prizemnog dijela stabla i uvenuća biljaka.

Zaražene biljke, koje ispoljavaju ove tipove simptoma, treba što prije ukoloniti čupanjem, i to cijele biljke zajedno sa korijenom, a na prazna mjesta zasaditi nove biljke uz obaveznu prethodnu dezinfekciju zemljišta zalivanjem rastovrom odgovarajućeg fungicida.

Na kraju proizvodnog ciklusa, nakon berbe ili žetve, ukloniti ili uništiti sve zaražene biljne ostatke. Najbolji način za to je spaljivanje biljnih ostataka.

Napomena: Spaljivanje obaviti van protizvodnog područja, na mjestima na kojima ne može doći do širenja požara ali i što dalje od puteva i kuća.

Za primjenu komoposta koristiti isključivo ostatke zdravih biljaka. Ova mjera je naročito poželjna u plastenicima i staklenicima u kojima zbog odsustva djelovanja atomosferskih faktora, kiše, snijega, mraza i antogonističkih mikroorganizama, razlaganje biljnih ostataka teče veoma sporo.

Izvor: AgroSavjet

PROČITAJTE:

Exit mobile version